Вікіпедія:Скасування змін — Вікіпедія


У випадках, коли вікіпедійна стаття стала мішенню вандалізму, або до неї було недоречно додано або забрано матеріал, може виникнути потреба у поверненні статті до однієї з її попередніх версій. Одним із головних позитивних моментів технології вікі є те, що які б зміни не вносились у статтю, завжди є можливість повернути поточну версію статті до однієї з попередніх її версій — це робиться елементарно, за одну хвилину.

Повернення до попередньої версії[ред. код]

Щоб скасувати зміни і повернутись до попередньої версії статті, зробіть такі кроки:

  • Відкрийте статтю, яку Ви хочете «відкотити» до попередньої версії, та перейдіть на її сторінку Перегляд історії. В історії редагувань статті виберіть, у відповідному стовпчику, час і дату версії, до якої Ви хочете повернутися.
  • Якщо Ви вибрали конкретні час і дату у історії редагувань, перейдіть за посиланням на цій сторінці історії редагувань, на якому написані ці час та дата, наприклад, «09:20, 5 січня 2011» («відкіт» не відбудеться, якщо Ви замість посилання «час і дата» перейдете за посиланням «поточн.» чи «ост.» поруч з даним), — відкриється сторінка зі статтею, безпосередньо під назвою якої Ви побачите повідомлення на кшталт «Версія від 09:20, 5 січня 2011».
  • Впевніться, що Ви вибрали правильну версію та перейдіть на сторінку Редагувати. Важливо: у разі, якщо за допомоги «відкоту» Ви виправляєте вандалізовану сторінку, не поспішайте і пересвідчіться, що версія, до якої Ви повертаєте статтю не є також вандалізованою: можливі випадки багаторазового вандалізування однієї статті.
  • Над вікном редагування Ви отримаєте повідомлення про те, що редагується стара версія статті.
  • Збережіть цю стару версію статті (натиснувши кнопку «Зберегти сторінку» знизу), зваживши на повідомлення. Пересвідчіться, що Ви не забули додати слово «відкіт» до короткого опису змін цього свого редагування. Загальним правилом на Вікіпедії у разі здійснення відкоту є також завжди зазначати в короткому описі змін версію статті, до якої здійснюється цей відкіт.

Відкіт є рекомендованим механізмом у разі виправлення наслідків вандалізму. Якщо Ви вважаєте, що старіша версія статті краща за поточну, відкіт також може бути доречним. Однак, іноді краще створити третю версію, яка б об'єднала у собі все краще з двох попередніх.

Зважте, що відкіт неприпустимий, якщо, на Вашу думку, нова версія нічим не краща за попередню. Відкіт повинен використовуватись лише у випадках, коли нова версія очевидно гірша.

Перш ніж зробити відкіт, подумайте, які наслідки це може спричинити, і намагайтесь не стати ініціатором і учасником війн редагуваннь. Натомість, якщо Ви мимоволі опинились втягнутими у подібну війну, пам'ятайте про етикет Вікіпедії і скористайтесь нашими порадами щодо поведінки в конфліктних ситуаціях.

Відкіт та конфлікти редагувань[ред. код]

Відкіт ніколи не спричиняє конфлікти редагувань. Якщо хтось інший відредагує і збереже статтю в проміжок часу між Вашим переходом на сторінку Редагувати та збереженням статті, редагування іншого користувача будуть переписані без попереджень (але залишаться в історії редагувань). Остерігайтесь робити відкіт на статті, які постійно змінюються! Навпаки, якщо схоже, що хтось вилучив Ваші редагування, вважайте, що, швидше за все, Вам не пощастило і Ви випадково відредагували статтю в той момент, коли відбувався її відкіт.

Помилки бази даних[ред. код]

Іноді помилки бази даних можуть зробити сторінку Історія тимчасово недоступною. Коли користувач намагається переглянути попередню версію, може з'явитися таке повідомлення:

The database did not find the text of a page that it should have found, named «NameOfPage,oldid=number».
This is usually caused by following an outdated diff or history link to a page that has been deleted.
If this is not the case, you may have found a bug in the software. Please report this to an administrator, making note of the URL.

Єдиним рішенням даної проблеми з Вашого боку є зачекати декілька хвилин і спробувати ще раз. Якщо в результаті наступної спроби Ви отримали ту ж саму помилку, повідомте про це адміністратора, зазначивши URL-адресу сторінки.

Уникайте непрямих збитків[ред. код]

Якщо Вам не подобається лише одна чи декілька з багатьох змін, зроблених до статті, не використовуйте процедуру відкоту, щоб позбутися лише одного чи декількох редагувань. Натомість, відредагуйте статтю і виправте редагування, які Ви вважаєте неправильними, помістивши свій коментар у «Короткому описі» чи на сторінці обговорення (у разі можливості виникнення дискусії з цього редагування).

Незважаючи на те, що така процедура вимагає більше часу, в її результаті буде дотримано етикету Вікіпедії, створено кращу статтю, збережено час інших користувачів і попереджено початок беззмістовної війни редагувань.

Правило трьох відкотів[ред. код]

Політикою Вікіпедії визначено правило, за яким користувач не має права здійснювати більше трьох відкотів для однієї статті протягом одного дня. Детальніше про дане правило дивіться у Вікіпедія:Правило трьох відкотів.

Часті війни редагувань роблять сторінку Історія менш корисною, витрачають дисковий простір бази даних, ускладнюють подальший внесок іншими користувачами і заповнюють списки останніх редагувань та списки спостереження. Користувачі не мають права реєструватись у Вікіпедії під іншими іменами (використовувати так званих ляльок-шкарпеток), щоб обійти дане правило. Аніж робити відкіт статті, радше розмістіть запит на її захист від редагувань, якщо Ви вважаєте, що на це є достатньо підстав.

Порушення даного правила може призвести до захисту сторінки від редагувань (у версії, вибраній протилежною стороною, яка не порушила дане правило); блокування користувача, або ініціювання розслідування Арбітражним комітетом.

Див. також[ред. код]