Вікіпедія:Поведінка в конфліктних ситуаціях — Вікіпедія

У Вікіпедії часто точаться досить гарячі суперечки. Як показує практика, розпочати диспут в онлайні досить легко, тому Вікіпедія закликає своїх користувачів завжди пам'ятати про те, навіщо ми тут зібралися, і поважати точку зору протилежної сторони. Словесні війни не сприяють утворенню позитивної робочої атмосфери на Вікіпедії, роблять проєкт менш приємним для кожного з нас.

Досвідченими дописувачами Вікіпедії складено короткий список підказок, які, на їхній погляд, можуть стати в пригоді і Вам, якщо Ви виявилися втягнутими в суперечку:

 1. Якщо хтось не погоджується з Вами, спробуйте зрозуміти чому — і знайдіть час на те, щоб навести на сторінці обговорення свої ґрунтовні аргументи, щодо конфліктного питання.
 2. Не навішуйте ярлики і не робіть персональних випадів в сторону окремих користувачів та результатів їх роботи. Така поведінка спонукає їх перейти «в оборону». І коли це стається, то дуже важко вести змістовну дискусію.
 3. Зробіть паузу. Якщо Ви розлючені, відкладіть неприємну дискусію, і поверніться до неї не раніше, ніж через день, а то й тиждень. На той час Ви можете з'ясувати, що хтось інший вже виправив проблему, яку ви збиралися підняти.
 4. Пам'ятайте, що слова на папері можуть трактуватися двозначно й іноді видаються грубішими, аніж якби вони злетіли з вуст особи, яка стоїть навпроти Вас. Слова на папері не супроводжуються мімікою обличчя, мовою тіла чи інтонацією, тому дуже легко скласти невірну думку про наміри особи, яка їх написала.
 5. Відповідаючи на чийсь пост на сторінці обговорення, пам'ятайте, що Ви могли неправильно зрозуміти, що мається на увазі чи що за цим стоїть. Коли двоє людей сперечаються одне з одним, то часто тільки тому, що вони оперують різними припущеннями та/або не слухають один одного. Відповідаючи на пост, чітко окресліть, чого саме стосується Ваш коментар: цитувати протилежну сторону іноді доречно, але частіше краще своїми словами пояснити, як Ви зрозуміли опонента. Варто супроводжувати пояснення фразами на кшталт «як Ви стверджуєте», «якщо я Вас правильно зрозумів(ла)». Це дозволяє протилежній стороні зрозуміти, чи правильно Ви її інтерпретуєте і уточнити точку зору, якщо з'ясується, що ви не зрозуміли одне одного і дискусія була безпідставною.
 6. Завжди думайте про людей добре, якщо це можливо. До сьогодні Вікіпедія є дуже успішним проєктом завдяки своїй політиці відкритості. Це говорить про те, що більшість користувачів, які сюди приходять, прагнуть допомогти і є успішними в своєму прагненні.
 7. Будьте готові вибачитись. З гарячої голови ми іноді говоримо речі, про які пізніше шкодуємо; і найменше, що ми можемо зробити, щоб виправити ситуацію — це вибачитись.
 8. Намагайтесь нічого не видаляти: натомість виправляйте і редагуйте. Пізніше Ви можете пересвідчитись, що фраза, яку ви згарячу збирались видалити, виявилась дуже корисною в загальній подачі теми. Більшість людей можуть додати щось корисне — це стосується і Вас. Вилучення чиєїсь праці засмучує людей і створює відчуття даремно витраченого часу. Розгляньте, натомість, можливість переміщення тексту в одну з піддиректорій на сторінці користувача (це не завжди найкраще місце, але є менш зачіпливим).
 9. Іноді краще просто відійти вбік і припинити суперечку. Не дайте нескінченним дискусіям і беззмістовним війнам забрати весь дорогоцінний час, який Ви відвели для Вікіпедії. Почніть працювати над іншою темою чи статтею. Врешті решт, чи не для того Ви тут, щоб писати статті?

Як справлятися з образами

[ред. код]

Часом у Вікіпедії, попри те, що кожен погоджується з неприпустимістю особистих нападок, закидаються уїдливі коментарі— іноді старими дописувачами, але частіше за все новачками. Існує декілька способів з цим справитись:

 1. Ігноруйте кривдника. Образлива поведінка не свідчить ані про освіченість, ані про зрілість. Займайтесь своїми справами і не турбуйтесь — Ви не зобов'язані відповідати особі, яка Вас образила.
 2. Ввічливо попросіть особу, яка, на Ваш погляд, Вас образила, відмовитись від своїх слів. Іноді люди говорять щось образливе не подумавши, не усвідомлюючи, що їх слова можуть бути трактовані у такий спосіб. Часто люди змінюють свою поведінку, коли з'ясовують, що вони когось образили.
 3. Якщо Ви самі, випадково чи у приступі люті, когось образили, вибачення може загладити неприємний інцидент. Якщо Ви мали на меті образити і не збираєтеся щиро вибачитись, іноді краще відмовчатися. Коли ж відмовчування не в Вашому характері, аніж ображати, спробуйте бути більш специфічним і поясніть, з чим, чи якими саме діями, Ви не згодні.

Дотримання нейтральної точки зору (НТЗ)

[ред. код]

Під час приведення статей у відповідність з вимогами політики нейтральної точки зору (НТЗ) часто використовуються фрази на кшалт: «очевидно, що…», «це пояснює чому…», які, зі свого боку, є порушенням цієї ж політики. Оригінальний автор статті потім вбачає в цих фразах порушення нейтральності і видаляє зміни, що, в кінцевому результаті, призводить до війни редагувань. Тож краще за все, при редагування статті і відповідності до НТЗ, дотримуватись наступної процедури:

 1. Повідомте на сторінці обговорення суперечливої статті, що, на Ваш погляд, стаття написана відповідно до вимог НТЗ, аргументуйте свою позицію і ввічливо поясніть, що треба виправити чи змінити.
 2. Якщо на Ваше зауваження не надходить відповіді, зробіть необхідні виправлення чи зміни самі. (Ведіть список спостережння таких статей.)
 3. Якщо ж Ви отримали відповідь на Ваше зауваження, спробуйте узгодити різні фрази і звороти, які необхідно використати.

У такий спосіб, коли згода досягнута, подальша війна редагувань мало ймовірна. Недоліком даного підходу є те, що стаття залишається в неналежному стані довгий час, але це все ж краще ніж вона редагується кожних п'ять секунд.

Існують випадки, коли вищеописана стратегія не дає результату. У Вікіпедії є користувачі, які просто не можуть і не хочуть дотримуватися НТЗ в своїх статтях; користувачі, які видаляють важливу чи доречну інформацію; відомі своєю нетовариською поведінкою тощо. Ми вважаємо, що це той тип користувачів, який ми б не хотіли бачити у Вікіпедії, і декілька таких користувачів були навіть позбавлені доступу. Та все ж таки більшість вікіпедистів — навіть ті, які, пишучи про болючі для них теми, створюють заангажовані статті — зрештою погоджуються з аргументами на користь висвітлення нейтральної точки зору по цій темі.

Див. також

[ред. код]