Вікіпедія:Швидкий відкіт — Вікіпедія

Швидкий відкіт (англ. rollback) — функція рушія MediaWiki, на якому працює Вікіпедія. Вона дозволяє відкотити останні дії, зроблені певним користувачем на певній сторінці, одним кліком мишки. У Вікіпедії швидкий відкіт повинен використовуватися для скасування неконструктивних редагувань на зразок вандалізму.

Користувач із правами rollback має спеціальну кнопку біля відповідних редагувань у списку спостереження, історії редагувань, нових редагуваннях та у деяких інших місцях. Єдине натискання цієї кнопки відкочує це редагування разом з усіма, що зроблені безпосередньо до нього тим самим користувачем.

Швидкий відкіт мають усі адміністратори та глобальні відкочувачі, також він може надаватися іншим користувачам за їхнім запитом.

Швидкий відкіт можна застосовувати лише у визначених ситуаціях — користувачі, що зловживають цим правом (наприклад, відкочують потенційно корисні редагування тоді, коли для цього потрібний опис причини), ризикують позбавитися доступу до функції.

Як це працює

[ред. код]

Користувачі з правом швидкого відкоту мають спеціальну кнопку «відкинути» біля відповідних редагувань у списку спостереження, на сторінці нових редагувань, в історіях сторінок, при перегляді внеску користувача чи дифа.

 • 21:49, 2 вересня 2010 (різн. | історія) Головна сторінка (це приклад) (остання) [відкинути]

Натискання на кнопку повертає сторінку до останньої версії, збереженої іншим користувачем. При цьому автоматично з'являється опис редагування, з якого можна перейти на сторінку внеску користувача, що зробив ці зміни.

Зверніть увагу:

 • Кнопка відкоту міститься лише біля останньої версії.
 • Якщо сторінка редагувалася після того, як ви натиснули кнопку відкоту, ви отримаєте повідомлення про помилку.
 • Технічно після відкоту завжди повертається остання версія, збережена іншим автором. Проте немає гарантії, що вона є конструктивною, тому інколи варто переглянути попередні дії в статті.
 • Якщо автором зроблено кілька послідовних редагувань, відкотити можна лише усі. Часткові відкоти робляться вручну.
 • Якщо сторінка редагувалася лише одним користувачем, функція є недоступною: нікуди відкочувати.
 • Відкіт є миттєвим, його не можна підтвердити чи переглянути попередньо (хоча після нього показуються зроблені вами зміни).
 • Зміни при швидкому відкоті завжди помічаються незначними.

Коли використовувати

[ред. код]

Функція є зручним інструментом для боротьби з вандалізмом та деструктивними діями, але її особливою рисою є відсутність можливості залишити опис редагування. Через це забороняється використовувати відкіт там, де насправді потрібно пояснити причину.

Використання інструменту дозволяється:

 • для відкидання очевидного вандалізму та інших редагувань, де причина є абсолютно очевидною;
 • для відкидання дій у власному просторі користувача;
 • для відкидання власних редагувань (зокрема, помилкових);
 • для масового відкидання некоректних редагувань (виконаних користувачем чи ботом) за умови, що причина вказана у відповідному місці, наприклад, в обговоренні ботовласника.

Використання інструменту для інших цілей — на зразок відкоту дій, виконаних із добрими намірами чи для переваги у війні редагувань — вірогідно будуть розцінені як зловживання. Якщо сумніваєтеся, використайте звичайне скасування та вкажіть причини в описі ваших дій.

Запит на права

[ред. код]

Для заявки на статус відкочувача звертайтеся на сторінку Вікіпедія:Заявки на права відкочувача. Підсумок підводиться адміністратором, рекомендований термін обговорення — 3 дні.

Також, якщо за результатами обговорення на ВП: ЗПП надається право патрульного, адміністратор надає користувачу право швидкого відкоту, окрім випадків, коли в обговоренні є виправдані заперечення щодо можливого нецільового використання функції.

Мінімальні вимоги до кандидатів — 1 місяць стажу з моменту першого редагування та 100 редагувань в основному просторі. Після невдалої заявки дозволяється подати нову не раніше, ніж через місяць після підбиття підсумку.

Якщо ви маєте право rollback у іншому розділі Вікіпедії, для отримання його тут можете звернутися до будь-якого адміністратора. У цьому разі потрібний стаж чи досвід не вимагається, проте правила використання є обов'язковими до виконання.

Відкликання

[ред. код]

Якщо ви вважаєте, що користувач систематично зловживає правом, ви можете подати запит на сторінку Вікіпедія:Заявки на позбавлення прав відкочувача з пропозицією зняти права. Після обговорення підсумок підбиває адміністратор.

У випадках очевидно зловмисного використання (наприклад, для масового вандалізму чи підриву функціонування Вікіпедії) будь-який адміністратор може зняти права без обговорення. Це ж стосується випадків, коли масові неконтрольовані відкоти є результатом помилки чи збою — тоді адміністратор може повернути інструмент після підтвердження користувачем виправлення проблеми.

Зловживання швидким відкотом з боку адміністратора може стати однією з причин позбавлення прав sysop.

Як впізнати відкочувача

[ред. код]
Відкочувач

Користувач, який виконує функції відкочувача, може повідомити інших дописувачів про свій статус розміщенням такої позначки на особистій сторінці:

{{Юзербокс:Відкочувач}}

Див. також

[ред. код]