Вікіпедія:Війна редагувань — Вікіпедія

Війни редагувань виникають, коли учасники або групи учасників починають регулярно скасовувати редагування, зроблені протилежною стороною на одній або декількох сторінках суміжної тематики. Подібна конфронтація у Вікіпедії заборонена та розглядається як порушення етичних норм поведінки, тому що вона являє собою спробу взяти верх в дискусії із застосуванням «грубої сили», що підриває процес пошуку консенсусу, який повинен проходити в атмосфері конструктивного співробітництва.

Що таке війна редагувань?

Під війною редагувань розуміється не якась одинична дія, а загальний настрій учасника на конфронтацію в тому, що стосується змісту статей. Війна редагувань — це агресивне використання механізму редагувань з метою перемогти у суперечці про зміст статті.

При залагодженні конфліктів адміністраторам часто доводиться ухвалювати самостійні рішення про кваліфікацію тих чи інших дій як війни редагувань. Існує кілька критеріїв, які можна використовувати для визначення причетності того чи іншого учасника до воєн редагувань.

Найпоширенішим критерієм наявності війни редагувань є порушення учасником Правила трьох відкотів. Згідно з цим Правилом, перевищення учасником абсолютного обмеження на число «відкотів», які дозволяється робити в одній окремо взятій статті протягом 24 годин (три «відкоти»), кваліфікується як війна редагувань. Це обмеження, втім, не слід тлумачити надто формально, і той факт, що учасник досяг (хоча і не перевищив) встановлену межу, говорить про наявність серйозного порушення норм поведінки. Правило трьох відкотів не слід розглядати і як дозвіл здійснювати «відкоти», які формально не підпадають під його дію: війни редагувань можуть розтягуватися на кілька днів або навіть на більш тривалий термін, вони можуть охоплювати відразу декілька сторінок, хоча дії учасника при цьому можуть залишатися в межах «норми», і нарешті, проблема може полягати в тому, що учасник просто звик відповідати «відкотом» на будь-яке редагування, яке викликає у нього невдоволення.

Ведення воєн редагувань — це поведінкова установка, що характеризується схильністю до конфронтації. Така поведінка суперечить духу пошуку консенсусу, що ґрунтується на обговоренні ситуації.

Не є війною редагувань «відкоти» вандалізму або редагувань заблокованих учасників — водночас, не є вандалізмом редагування, що здійснюються у ході конфлікту з приводу змісту статті (навіть якщо вони явно порушують НТЗ), та інші дії, якщо вони здійснені з добрими намірами.

Чим шкідливі війни редагувань?

Війни редагувань є неконструктивною поведінкою, яка характеризується повторюваними агресивними скасуваннями («відкотами») чужих редагувань. Основоположний принцип Вікіпедії полягає в переконанні, що відкрита Інтернет-спільнота здатна створити якісну енциклопедію, засновану на нейтральній точці зору. Досягнення цієї мети вимагає зваженого підходу до ведення дискусії, терпіння, а також здорової атмосфери в співтоваристві в цілому, в той час як порушення норм етики і війни редагувань лише заважають цьому. «Відкоти» чужих редагувань, зроблених з добрими намірами, є навмисна відмова від обговорення спірних моментів і спроби налагодити конструктивну співпрацю, а така поведінка неприпустима у Вікіпедії. Учасники, які продовжують вести війни редагувань незважаючи на всі надані їм роз'яснення правил, незважаючи на попередження та блокування, тим самим негативно впливають на атмосферу в співтоваристві та можуть бути заблоковані безстроково.

Крім того, під час воєн редагувань статті регулярно змінюються, і ці зміни часом суперечать одна одній. Це не може не позначатися на достовірності статті.

Що робити?

При виявленні війни редагувань перш за все слід спробувати роз'яснити учаснику (особливо якщо це новачок) принципи роботи в Вікіпедії та показати йому, що він робить неправильно.

Адміністратор, що не бере участь в конфлікті, який виявив війну редагувань і не зумів примирити супротивні сторони або переконати їх почати процес врегулювання розбіжностей, може на якийсь час заблокувати залучених учасників або захистити сторінку.

Захист сторінки може бути ефективним у тих ситуаціях, коли є підстави припускати, що сторони скористаються паузою, щоб обговорити суперечності та виробити консенсус.

Блокування кращі в ситуаціях, коли користувач не проявляє здатності чи бажання змінити своє ставлення, про що можуть свідчити його жорсткий стиль поведінки, порушення етичних норм або раніше зафіксовані випадки участі у війнах редагувань, після яких учасник не змінив своєї поведінки.

Користувачам, які часто беруть участь у війнах редагувань, слід бути готовими до того, що їхні блокування будуть поступово ставати все тривалішими, а співтовариство проявлятиме все меншу терпимість щодо них. Невиправним учасникам воєн редагувань зазвичай рано чи пізно загрожує безстрокове блокування або заборона на редагування статей певної тематики (за рішенням кількох адміністраторів чи Арбітражного комітету), або ж вони самі втрачають інтерес до проєкту і залишають його.

Як поводитися?

Войовничо налаштованим учасникам слід змінити свої звички та намагатися знаходити консенсус з опонентами, що ґрунтується на обговоренні розбіжностей, що виявляються вже після першого «відкоту». Замість того, щоб включатися у війну редагувань, обговоріть запропоновані вами зміни на сторінці обговорення статті або на сторінці обговорення вашого опонента. Пам'ятайте, що в Інтернеті в умовах обмеженого контакту з іншою людиною дуже легко невірно тлумачити його наміри або переоцінити рівень його агресивності. Впевненість у тому, що ваш опонент «неправий», «неконструктивний», або в тому, що він проштовхує свою, ненейтральну точку зору («POV-pushing»), не може бути виправданням для війни правок.

Щоб не вчиняти дії, які породжують війни редагувань, рекомендується чітко пояснювати всі виконувані відкоти. У очевидних випадках (відкіт редагування, що порушує правило) може бути досить зробити коментар до редагування, але в більш складних випадках настійно рекомендується відразу написати пояснення на сторінці обговорення статті (при цьому в коментарі до редагування бажано на це вказати, наприклад, написавши «див. обговорення»). Намагайтеся не вести дискусій у вигляді обміну репліками в коментарях до відкотів, так як формат такої дискусії сильно обмежений. Конструктивніше домовитися на сторінці обговорення статті, а потім вже внести узгоджене редагування.

Часто знаходженню компромісу в спірному питанні сприяє залучення більш широкого кола учасників. Розгляньте можливість залучення до суперечки третьої сторони або попросіть інших учасників прокоментувати ситуацію в Кнайпі. Нейтральні учасники можуть допомогти запобігти розвитку конфлікту, відсікти дійсно кричущі порушення НТЗ і допомогти у виробленні консенсусу.

Якщо ці методи не приносять успіху, скористайтесь сторінкою для запитів до адміністраторів або процедурами вирішення конфліктів.

Див. також