Вікіпедія:Вандалізм — Вікіпедія

Вандалізм у Вікіпедії — явно шкідницьке додавання, вилучення чи зміна вмісту, скоєне зумисне з метою скомпрометувати достовірність і авторитетність енциклопедії. Зазвичай вандалізм виявляється в заміні вмісту якісних статей на лайку, графіті чи інший зміст, який абсолютно не має стосунку до теми статті. Внесення неправильних змін через щиру хибність поглядів не є вандалізмом.

Вандалізм, попри поширену думку, насправді не є великою проблемою для Вікіпедії, бо всі зміни статей зберігаються у спеціальній базі даних, таким чином зловмисники не можуть знищити інформацію повністю. Учасник, який помітив, що стаття була зіпсована, має відкотити пошкоджену версію, зробити це зовсім нескладно.

Оскільки кількість людей, охочих до вандалізму, приблизно рівна кількості людей, охочих відновити істину, то створення умов, у яких друге зробити легше, ніж перше, «автоматично» робить матеріали Вікіпедії дедалі більше відповідними істині.

За результатами досліджень, більшість наслідків вандалізму в англійській частині Вікіпедії нейтралізуються за лічені хвилини.

Типи вандалізму

Вандалізм поділяється на типи за цілями, методами і складністю виявлення.

За цілями

  1. Жартівливий вандалізм — додавання жартівливих статей або жартівливі редагування вже наявних статей.
  2. Вандалізм із метою привернути увагу — додавання в статті образ, вибір образливих ніків, лайка, створення «статей-нападів».
  3. Спам-вандалізм — додавання неприйнятних зовнішніх посилань для (само)реклами.
  4. Ідеологічний вандалізм«статті-напади» і редагування, що знижують нейтральність.
  5. Містифікації — додавання неправдивої інформації з метою зіпсувати репутацію Вікіпедії та/або поставити в незручне становище тих, хто користується нею, а також з метою створити неправдиве обґрунтування точки зору, яку відстоює учасник.
  6. Вандалізм із помсти — спосіб помститися спільноті або будь-яким її учасникам за що-небудь.
  7. Робінгудський вандалізм — «зло заради добра», порушення правил для демонстрації їхньої нібито абсурдності, вилучення фрагментів статей, що містять ненормативну лексику, натуралістичні описи тощо, докладніше див. Вікіпедія:Не доводьте до абсурду.

За методами

  1. Дитячий вандалізм — неодноразове додавання графіті або очищення сторінок. Буває з метою перевірити можливості Вікіпедії або як спроба видалити статтю із вмістом, що спричиняє протест.
  2. Підлий вандалізм — додавання невеликої кількості завідомо неправдивої інформації або непомітне псування наявної (підміна посилань, дат, чисел, окремих символів, псування розмітки тощо).
  3. Невидимий вандалізм — внесення образливих доповнень або завідомо неправдивих відомостей до вихідного коду сторінок, який не виявляється під час перегляду та навігації вебсторінкою.
  4. Вандалізм перейменувань — зміна назв сторінок на образливі, безглузді або такі, що явно не відповідають вмісту статті.
  5. Вандалізм перенаправлень — встановлення перенаправлень на образливі статті або зображення, а також створення перенаправлень із дурними або нецензурними назвами.
  6. Вандалізм завантаження зображень — завантаження зухвалих і провокаційних зображень.
  7. Copyvio-вандалізм — наполегливе додавання зі шкідницькими цілями текстів, захищених авторським правом, без дозволу автора.
  8. Вандалізм за допомоги бота — редагування безлічі (сотень, тисяч) сторінок за допомоги спеціальної програми-бота (відкіт такого вандалізму також робиться автоматично).
  9. Вандалізм відкотів — відкіт корисних правок або відкотів вандалізму.
  10. Вандалізм сторінок користувачів — заміна вмісту сторінок користувачів на образи.
  11. Вандалізм шаблонів і юзербоксів. Небезпечний тим, що одночасно вандалізуються всі сторінки, де використані ці шаблони.
  12. Вандалізм за допомоги машинного перекладу — систематичне внесення текстів, отриманих за допомоги автоперекладача, що містять грубі смислові спотворення оригіналу, з ігноруванням попереджень.

«Вандалізуватися» можуть як статті, так і користувацькі сторінки, шаблони, службові сторінки.

За складністю виявлення

  • Просте хуліганство. Такий вандалізм помітний і очевидний будь-якій людині і зазвичай легко видаляється будь-яким учасником. Приклади: видалення всієї статті, заміна тексту на якусь лайку, додавання безглуздого набору символів.
  • Тихий вандалізм. У тексті статті непомітний, але добре помітний під час перегляду і патрулюванні редагування. Приклади: заміна тексту на інший із протилежним змістом за того самого джерела, суттєва зміна цифрових даних без заміни джерела (якщо це не змінна інформація).
  • Складна фальсифікація. Для виявлення потребує знайомства з темою і ретельного вичитування джерел. Приклади: фальсифікація змісту або підстановка під не дуже радикальну, але, тим не менш, некоректну тезу якогось малодоступного паперового джерела.

Дії, які не є вандалізмом

Деякі дії схожі на вандалізм, але ним не є. Наприклад:

Тест новачка. Новачки, угледівши клавішу «редагувати», хочуть перевірити, чи справді їм вдасться щось змінити. Вони натискають клавішу і якось змінюють текст. Це не вандалізм! Навпаки, їх потрібно тепло вітати і дати посилання на Пісочницю. Для цього можна використати спеціальний шаблон {{test}}.

Розширений тест новачка. Інколи користувачі хочуть перевірити, чи вдасться їм зробити статтю беззмістовною або нечитабельною. Їм просто цікаво, що можна робити з Вікі. Якщо відкотити їхні зміни, вони перестануть так робити; якщо відправити їм повідомлення, вони засоромляться. Але якщо новачок продовжує своє «тестування» і після цього, тут уже починається вандалізм.

Вивчення можливостей вікі. Деякі користувачі не відразу звикають до вікірозмітки. Їм потрібен час, щоб поекспериментувати з посиланнями, таблицями тощо. Замість засудження такого новачка як вандала, поясніть незрозумілі йому або їй особливості вікірозмітки і/або дайте посилання на відповідні довідкові сторінки (особливо на сторінку Вікіпедія:Як редагувати статтю).

Порушення нейтральності. Писати статті з нейтральною точкою зору нелегко, і навіть ветерани Вікіпедії деколи пишуть речі, неідеальні в цьому відношенні. Кожну або майже кожну людину її переконання більшою чи меншою мірою осліплюють. Це властивість людської натури, і подібні дії не є вандалізмом.

Сміливі редагування. Політика Вікіпедії: «Будьте рішучими!». Деякі вікіпедисти роблять великі виправлення в статтях з метою їх поліпшення. І хоча Вам, можливо, неприємно бачити, що великі порції написаного Вами тексту видалили або серйозно змінили, — це не вандалізм.

Внесення оригінальних досліджень — заборонено правилами, але не є вандалізмом.

Помилки. Помилки не є вандалізмом за означенням. Якщо Ви вважаєте, що стаття містить неправильну інформацію, перевірте, чи це дійсно так і/або обговоріть факти з авторами. Якщо ж автори не реагують на Ваші пояснення і помилкові редагування продовжуються, то слід спробувати з'ясувати, чому вони це роблять.

Приставання або особисті образи неприпустимі у Вікіпедії, але не є вандалізмом.

Неочікувані зміни. Незвичайний стиль редагувань не робить з користувача вандала. Якщо хтось робить добре редагування, але пише в короткому описі «Привіт, це Ромко!» — це не вандал. Це новачок. Дружньо поясніть йому, як треба писати короткий опис. Не блокуйте його і не стирайте його зміни.

Боротьба з вандалізмом

Шаблон {{IPvandal}} допоможе вам у розв'язанні задач, які ставлять нам вандали.

Приклад: 80.252.250.198 (обговорення • внесок • WHOIS • RDNS • RBLs • заблокувати • блокування)

Див. також