İsmail Baha Sürelsan - Vikipedi

İsmail Baha Sürelsan (19 Kasım 1912, Bursa – 12 Nisan 1998, Antalya), Klasik Türk müziği sanatçısı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım mühendisliği eğitimi gördü. Okul yılları ile birlikte müzik öğrenimi gördü. Yüksek tarım mühendisi olan bestekâr, 1972'de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan emekliye ayrıldı.

Türk müziğine bilimsel araştırmaları, yayınları, konferansları ve ve eğitimciliği ile hizmet vermiştir. Dinî ve din dışı 100'ü aşkın bestesi kaydedilmiştir.

Yaşamında olduğu gibi sanatında da son derece titiz, taviz vermeyen, disiplinli, düzenlidir. Bu nedenle az ve güzel eser vermiştir. "Sandal", "Güle sor, bülbüle sor","Çekmiyor yâr-ı sitemkâr hayli demdir nazımız" gibi unutulmaz eserleri Türk musıkîsine kazandırmıştır.

İsmail Baha Sürelsan, 1968 ile 1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi ilâhiyat fakültesinde dinî mûsikî dersleri verdi. 1973’te TRT Kurumu Türk mûsikîsi uzmanlığı, repertuvar kurulu başkanlığı, Kültür Bakanlığı Türk Mûsikîsi Komisyonu üyeliği gibi görevlerde bulundu. 1975 yılında TRT Ankara Radyosu Klâsik Türk Mûsikîsi Korosu’nun başına getirildi.

Ancak 1977 yılında sağlık sorunları nedeniyle Antalya'ya taşındı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvânı alan sanatçı, 1998 yılında bu şehirde öldü. Antalya Büyükşehir Belediyesi sanatçının hâtırasına "İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı" adıyla bir eğitim kurumu kurdu.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]