Nevzat Atlığ - Vikipedi

Prof. Dr.

Nevzat Atlığ
Nevzat Atlığ illüstrasyonu
DoğumNevzad
14 Ekim 1925(1925-10-14)
Sarayköy, Denizli, Türkiye
Ölüm9 Aralık 2023 (98 yaşında)
Bodrum, Muğla, Türkiye
MilliyetTürk
Vatandaşlık Türkiye
Eğitimİstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
MeslekDoktor, orkestra şefi
Etkin yıllar1954? – 2023
MemleketEdirne, Türkiye
Ebeveyn(ler)Ali Nazmi Atlığ
Seniha Atlığ
ÖdüllerNecip Fazıl'a Saygı Ödülü
Türk Kültürüne Hizmet Ödülü
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Nevzat Atlığ (14 Ekim 1925 - 9 Aralık 2023), Türk tıp doktoru ve koro şefi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevzat Atlığ, aslen Edirneli ve süvari albayı olan babasının görevde bulunduğu Denizli'ye bağlı Sarayköy’de 14 Ekim 1925 tarihinde doğdu. İlk müzik bilgilerini aynı zamanda bestekâr olan babası Nazmi Atlığ’dan aldı ve keman öğrendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip radyoloji uzmanlığı ihtisası yaptı. İstanbul Ünivesitesi Korosu'nda keman çaldı. Ercümend Berker’in askere gitmesi dolayısıyla bu koronun şefliğini yaptı.

İstanbul Radyosu Türk Musikisi Şefi, İstanbul Konservatuvarı İcra Heyeti Şefi ve 1954 - 1958 yılları arasında İstanbul Radyosu Müdürlüğü görevlerinde bulundu. İstanbul Radyosu Küçük Korosu'nu yönetirken, 1963'te Mesut Cemil’in vefatı üzerine Klasik Koro'nun Şefliğine getirildi. 1976 yılına kadar bu görevi yürüttü.

1969’da Millî Eğitim Bakanlığı Türk Musikisi Komisyonu'na Başkan seçildi. Bu komisyon Kültür Bakanlığı’na geçince Başkanlık görevine devam etti. “1000 Temel Eser Komisyonu” üyeliği yaptı. TRT Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 1976 yılında kuruluşunda önemli hizmetler yaptığı Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'nun Şefliğine getirildi. Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikisi hocalığından ayrıldı. 1981 yılında Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. Türkiye Millî Kültür Vakfı’nca 1983 yılında Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’ne lâyık görüldü. 1983 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu üyeliğine seçildi ve 1984 yılında TRT Yüksek Kurulu Üyeliğine atandı.

1985 yılında profesör, 1987 yılında da Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne lâyık görüldü. Türk Musikisi Vakfı'nın kurucuları arasında yer alarak, bir dönem Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yaptı.

Nevzat Atlığ’ın yönettiği sayısız sahne, radyo ve TV Konserleri dışında yirmi CD’lik müzik yayını ve beş ciltlik Türk Musikîsi Klasikleri nota yayınları bulunmaktaydı. Hakkında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından “50. Sanat Yılında Nevzat Atlığ”, Kubbe Altı Vakfı’ınca Ergun Balcı’nın müellifi olduğu “Musikimizle Övünmemiz İçin Nevzat Atlığ”, Bakırköy Konservatuvarı Vakfı’nca hakkında 1948 yılından bu yana basında çıkan yüz yazar ve edip tarafından kaleme alınmış makalelerden oluşan “Basında Nevzat Atlığ” ve Mehmet Güntekin’in müellifi olduğu “Nevzat Atlığ Tanıklığında Yakın Dönem Musikî Tarihimiz” başlıklı kitaplar yayınlanmıştır.

Nevzat Atlığ, Aydın Doğan Vakfı’nca 2013 yılı Türk Musikîsine tahsis edilmiş olan sanat ödülü ve 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Necip Fazıl’a Saygı Ödülü ile taltif edilmişti.

Özel hayatı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında İstanbul'dan Bodrum'a yerleşmişti. Bodrum'da yaşamını sürdürmekteydi. Nevzat Atlığ, 9 Aralık 2023 tarihinde ikamet ettiği Bodrum'da tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında hayatını kaybetti.[1]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk müziğinin ünlü isimlerinden Nevzat Atlığ yaşamını yitirdi". Sözcü. 9 Aralık 2023. 9 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür Bakanlığı Web Sitesi 9 Eylül 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.