Gülay Uğurata - Vikipedi

Gülay Uğurata
insan
cinsiyetikadın Değiştir
vatandaşlığıTürkiye Değiştir
ana dilindeki ismiGülay Uğurata Değiştir
doğum tarihi1940 Değiştir
ölüm tarihi14 Aralık 1995 Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerTürkçe Değiştir
mesleğipiyanist Değiştir
enstrümanıpiyano Değiştir
ödülleriDevlet Sanatçısı Değiştir

Gülay Uğurata (1940 - 14 Aralık 1995), Türk piyanist, müzisyendir[1]

Beş yaşında piyanoya başladı. 1947'de İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girerek Ferdi Ştatzer'in öğrencisi oldu ve konservatuvarı 1955'te bitirdi. 1956'da Bavyera Müzik Akademisi'nin bursuyla Almanya'ya gitti. Friedrich Wührer'le piyano, Wilhelm Stross'la oda müziği çalıştı. Wührer'in master sınıfında öğrenimini 1959'da tamamladı.

Öğrenciliği sırasında Münih Filarmoni Orkestrası ile konçertolar seslendiren piyanist, girdiği yarışmalarda ödüller aldı.

Kariyerini 1963'e kadar Almanya'da sürdüren sanatçı, yurda dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı'nda öğretmenlik yapmaya başladı.

1966'da Suna Kan ile keman - piyano ikilisi kurararak, Kan'la birlikte yurt dışında çok sayıda resital verdi. Ayrıca bireysel olarak da hemen hemen bütün kıtalarda konserler sundu.

Gülay Uğurata'nın "dünya prömiyeri" kapsamında yorumladığı yapıtlar şöyle sayılabilir:

1971 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırılan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yıllarca solistliğini yapmış olan Uğurata'nın piyano edebiyatının yapıtlarına ilişkin zengin nota koleksiyonu, ölümünden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na bağışlandı.

Gülay Uğurata, gazeteci Yasemin Çongar'ın annesidir.

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672.