Gülşen Tatu - Vikipedi

Arife Gülşen Tatu
Milliyet Türkiye
Eğitimİzmir Devlet Konservatuvarı
MeslekFlüt Sanatçısı

Arife Gülşen Tatu (d. İzmir), Türk flüt sanatçısı.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1971'de İzmir Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi ve bir yıl aynı kurumda asistanlık yaptı. 1972’de DAAD bursunu kazanarak Almanya'ya gitti. Essen ve Freiburg Müzik Yüksek Okullarında Prof. Rütters ve Prof. Nicolet'in asistanlığını, aynı zamanda Güney Batı Almanya Radyo Senfoni Orkestrası’nda solo flütist olarak görev yaptı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitimci olarak göstermiş olduğu başarılı çalışmalar nedeni ile Karlsruhe ve Stuttgart Müzik Yüksek Okullarından teklif alan sanatçı bir süre her üç müzik akademisinde eğitimci olarak çalıştı. Bu çalışmaları 1986 senesindeki Trossingen Müzik Yüksek Okulu’na profesör olarak atanmasına kadar sürdü. Aynı sene İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na solist olarak atanan sanatçı, şimdi bu görevini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı olarak sürdürmektedir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu arada pek çok Avrupa ülkesiyle, Uzak Doğu’da başarılı konserler, kayıtlar ve flüt kursları vermekte olan sanatçının birçok Uluslararası Flüt Yarışmasında almış olduğu ödüller bulunmaktadır:

  • 1977 Uluslararası PRAG Baharı-Flüt Yarışması 2.’lik
  • 1978 Freiburg Musikhocschule Wettbewerd 2.’lik
  • 1978 Stuttgart Radyo-Televizyon Müzik Yarışması 2.’lik
  • 1978 Uluslararası Paris Flüt Yarışması 2.’lik
  • 1978 Uluslararası Doğu Almanya Flüt Yarışması 1.’lik
  • 1985 Japonya'da Uluslararası Kobe Flüt Yarışması 1.’lik

Sanatçının bu yarışmada kazandığı 1.’lik ödülü 1985'ten 1997’ye kadar verilen tek 1.’lik ödülü olarak kalmıştır. Gülşen Tatu 1997’de dördüncü kez bu yarışmada juri üyesi olarak katılıp, çeşitli konserler ve kurslar vermiştir. Sanatçının 1998’de opera sanatçısı ve Prag Devlet Operası Müzik Direktörü Eva Randova tarafından davet edilmesi nedeni ile orkestra ile seslendirdiği “Carmen Fantezi” büyük yankılar uyandırmıştır.[kaynak belirtilmeli] İstanbul Festivali’ndeki Kremlin Oda Orkestrası ile çalışan Gülşen Tatu, yine aynı orkestra ile 1999 senesinde deprem yararına Moskova’da ünlü Çaykovski Konservatuvar Konser Salonu’nda Mozart’ın Flüt Konçertosu’nu şef Misha Rachlewsky yönetiminde seslendirmiştir. Sanatçı Mozart’ın Flüt Konçertolarını ayrıca Salzburg Mozart Solistleri ve Macar Devlet Orkestrası Şef Prof. Hikmet Şimşek yönetiminde CD olarak kaydetmiştir.

Sanatçı beş yıldır yaptığı çeşitli kurslarla Türkiye’deki genç flüt sanatçılarına destek olmaya devam etmekte, başarılı olanlarını yurt dışında eğitmektedir. Kaliforniya Sacramento Üniversitesi tarafından davet edilen sanatçı Cardiff (Birleşik Krallık) ve Tromsø (Norveç) Müzik Akademilerinde misafir profesör olarak ders vermektedir.

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen sanatçı, bu unvanın yoğun olarak tartışıldığı dönemde unvanı reddetmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Gülşen Tatu". Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü. 18 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016.