Şefika Kutluer - Vikipedi

Şefika Kutluer
Genel bilgiler
UnvanıSihirli Flüt
Doğum5 Mayıs 1961 (63 yaşında)
Türkiye Ankara, Türkiye
ÇalgılarFlüt

Şefika Kutluer (5 Mayıs 1961, Ankara), "Sihirli Flüt" lâkaplı Türk flüt virtüözü.[1] 1998 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.[2] Aynı zamanda UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi'dir.[3]

Müzik yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutluer'in babasının arkadaşı olan Ulvi Cemal Erkin'in Kutluer'e kulak testi yapması ve konservatuvara teşvik etmesi sonucunda müzik eğitimi başladı.[4] İmtihanları kazandıktan sonra ilkokul dördüncü sınıfta Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. Kâmuran Gündemir ile piyano çalıştı.[4] Enstrüman seçimi yapan komisyon tarafından Kutluer "flüt"e seçilmiştir ve Saki Şarıl'la flüt öğrenimine başlamıştır. Şefika Kutluer Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan 3 sınıf atlayarak 1979 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda çalışmaya başladı. İlk profesyonel konserinde Mithat Fenmen, Şefika Kutluer'e piyanoda eşlik etti.

Uluslararası arenaya adım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek lisans derecesini İtalyan hükümetinin davetlisi olarak gittiği Roma'da, Santa Cecilia Akademisi'nde aldı. Santa Cecilia Akademisi'nde Prof. Ançillotti, Prof. Vinçenzoni, Prof. Balboni ve Viyana Filarmoni'nin baş flütçüsü Prof. Werner Tripp gibi flütçülerle solistlik kariyer çalışmaları yaptı. Kutluer'i daha önce Roma'da dinleyen Werner Tripp, Kutluer'i Viyana’ya solistlik sınıfına davet etti İtalya'dan sonra çalışmalarını Viyana'da sürdürdü. Viyana'da ilk kez katıldığı Uluslararası Flüt Yarışmasında 3. olan sanatçı ertesi yıl aynı yarışmada dünya birincisi oldu.[4] 1985'te Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Madalyası'nı aldı.[4] Kutluer'in flütleri Hammig ve Albert Cooper tarafından yapılmıştır.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi. New York Times eleştirmeninin verdiği "Sihirli Flüt"[1] adıyla da tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı. Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, St. Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı. Ian Anderson Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango” eserini de seslendirdiği konserler yaptı. Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.

Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si “American Record Guide” kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi. Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu” ödülü aldı.[5] Gallo Kutluer’in bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

Arif Melikov, Turgay Erdener, Jose Elizondo, Ilyas Mirzayev ve Rene Giessen, Çetin Işıközlü Kutluer için özel besteler yaptılar.

Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 17 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmakta ve dünya çapında dağıtılmaktadır. Kutluer Berlin Filarmoni Orkestrası ile 2, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası ile bir CD kaydı gerçekleştirmiştir. Şefika Kutluer’in en son kaydettiği, Annesine adadığı ve annesi için yaptığı bestesini de içeren Solo CD’si İsviçre’de yayınlanmış, dünya çapında dağıtıldıktan sonra Türkiye’de de 2021 başında müzik marketlerdeki yerini almıştır.

Kutluer 2010 yılından itibaren her yıl, doğduğu kent Ankara’da, “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”ni düzenlemektedir. Ankara dışındaki şehirlerde de düzenlenmeye başlanan Festivalin 13.si 2022 Kasım ayında gerçekleşmiştir.[6]

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şefika Kutluer, iş insanı olan, 1974 Tarsus Amerikan Koleji ve ODTÜ Ekonomi – İstatistik bölümü mezunu Ahmet Refik Kutluer ile 1983 yılında evlenmiştir. Kendi mesleğiyle ilgili okumayı, kültürel geçmişimizle ilgili araştırmalar yapmayı, tarihimizle ilgili kitaplar okumayı seven Şefika Kutluer hâlen Ankara'da ikâmet ediyor.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm Kayıt yeri Notlar
Wiener Musikseminar International Contest Prize Winners' Concert Viyana
1994 Romantic Flute İsviçre Radio Lugano Piyano: Namık Sultanov
Franz Krommer: Sinfonia Concertante New Castle Northern Sinfonia ile Klarnet: Dimitri Ashkenazy, Şef: Howard Griffits
Şefika Kutluer Borusan Oda Orkestrası ile
1996 Carmen Fantasy Reformierte Kirche, Oberarth - İsviçre Gitar: Craig Ogden, Sony Classical tarafından çıkarılan bu albümü Altın CD Ödülü'ne layık görüldü.
1999 Mozart, Şefika Kutluer Slovakya Filarmoni Orkestrası'nın Konser Salonu'nda Slovak Filarmoni Orkestrası ile
2000 Fantasies Slovakya Filarmoni Orkestrası'nın Konser Salonu'nda Slovak Filarmoni Orkestrası ile Şef: Bystric Rezucha
2001 Tango Goes Symphony Bratislava Razumovsky Orkestrası ile
J.S. Bach, Flute Sonatas Bratislava Çello: Eugen Prochac, American Record Guide eleştirmenlerince yılın en iyi 2. CD'si seçildi.
2002 J.S. Bach,Konçertolar Berlin Berlin Filarmoni Orkestrası ile Şef: Cord Garben
Coming Bach for Flute - Volume 1 Sony Stüdyoları Peter Breiner Jazz Trio
Coming Bach for Flute - Volume 2 Sony Stüdyoları Peter Breiner Jazz Trio
2004 A. Vivaldi 6 Concerti, Op.10 Andreas Kilisesi, Berlin Berlin Filarmoni Orkestrası ile
2005 World of Lullabies (Dünya Ninnileri) Angel Studios, Londra İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası'yla kaydedildi.
2008 Mevlana Rumi Modlitebna Českobratrské Kilisesi, Prag Şef: Bystric Rezucha, Virtuosi di Praga Orkestrası'yla kaydedildi.
2014 Latin Romance Slovakya Slovakya'da Bratislava Strings Orkestrası eşliğinde kaydedildi.
2018 Şefika Kutluer Plays FADO Portekiz Artur Caldeira, Portekiz Gitarı ve Daniel Paredes, Klasik Gitar
2020 Şefika Kutluer Plays "SOLO" İsviçre Şefika Kutluer, Flüt

Yukarıda listelenmiş albümlerinin yanı sıra kaydettiği ancak henüz yayınlanmamış CD'leri de vardır.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1981 Veletri Primavera Musicale'de yorumculuk ödülü
 • 1985 Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Madalyası
 • 1985 Viyana Doblinger Uluslararası Flüt yarışmasında üçüncülük ödülü
 • 1986 Viyana Doblinger Uluslararası Flüt yarışmasında birincilik ödülü[7]
 • 1995: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü[7]
 • 1998 Devlet Sanatçısı Unvanı
 • 2000 Macar Sahne Sanatları Derneği tarafından verilen Inter-Lyra ödülü.[7]
 • 2009 İtalyan Devlet Nişanı[7][8]
 • 2011 Avusturya Altın Liyakat Nişanı[9]
 • 2013 Kazakistan Devlet Kültür Nişanı
 • 2013 Uluslararası Turizm Yöneticileri derneği “Skal International”, Ankara’ya kattığı değer dolayısı ile, Kutluer’i “SKALİTE” madalyası[10]
 • 2013 Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’ya değer katanlar ödülü[11]
 • 2014 Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü[12]
 • 2017 Slovak Devlet Altın Madalyası[13]
 • 2020 ACE of MICE En İyi Festival Ödülü[14]
 • Gallo International firmasından "Gallo Altın CD Koleksiyonu" ödülü[7]
 • Sony Classical tarafından çıkarılan “Carmen Fantasy” adlı albümü “Sony Masterworks” “Altın CD” ödülü.
 • Lions Üstün Hizmet ödülünü ve Rotary Meslek ödülü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Uluslararası 1. Şefika Kutluer Festivali 23 Eylül'de başlıyor". Hürriyet. 19 Eylül 2010. 22 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
 2. ^ "1998 Yılında Seçilen Devlet Sanatçıları ([[Wayback Machine|Wayback]])". 8 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2007. 
 3. ^ "İyi Niyet Elçilerimiz". Unicef. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 4. ^ a b c d "Şefika Kutluer: 'Flute is a gift from God'". Today's Zaman. 26 Şubat 2010. [ölü/kırık bağlantı]
 5. ^ "Kültür Sanat". Milliyet. 10 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2022. 
 6. ^ "13. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali başladı". csoadaankara.ktb.gov.tr. 25 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2023. 
 7. ^ a b c d e "Vivaldi Maratonu!". Milliyet. 8 Nisan 2010. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
 8. ^ "Sihirli Flüt Kutluer'e İtalyan Devlet Nişanı". Hürriyet. 21 Ekim 2009. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
 9. ^ "Şefika Kutluer'e Avusturya nişanı". Hürriyet. 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 
 10. ^ "Uluslararası Şefika Kutluer Festivali Ödüle Layık Görüldü". Haberler.com. 14 Aralık 2013. Erişim tarihi: 20 Nisan 2022. 
 11. ^ "Ankara'ya değer kattı". Hürriyet. Erişim tarihi: 20 Nisan 2022. 
 12. ^ "TASAM | TASAM 8. Stratejik Vizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu". TASAM | TASAM 8. Stratejik Vizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu. 11 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2022. 
 13. ^ KILIÇ, Haşim. "'Sihirli Flüt'e altın madalya". Hürriyet. 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 
 14. ^ "Kazananlar". MICE Ödülleri. 29 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]