Вода на Марсі — Вікіпедія

Марс у далекому минулому (3-3,5 млрд років тому)
(В уявленні художника)
Марс у наш час
(фото з космічного апарата «Вікінг»)

Гідросфера Марса — сукупність водних запасів на планеті Марс. У широкому сенсі у склад гідросфери Марса включають запаси рідкої води (у вигляді підземних вод під поверхнею планети), запаси води у вигляді криги на полюсах та у ґрунті, а також атмосферну воду у вигляді водяної пари (туману, снігу) та воду, що містять живі організми (якщо такі є).

Вода на Марсі[ред. | ред. код]

Водяної пари в атмосфері Марса небагато, її кількість змінюється залежно від пори року. Геологи вважають, що раніше на Марсі було багато води. На знімках з космічних апаратів можна побачити довгі гіллясті долини, які схожі на пересохлі русла річок. Їхня довжина — десятки та сотні кілометрів. Деякі особливості марсіанського рельєфу вказують на наявність у минулому гігантських льодовиків. Судячи з того, що ці форми чудово збереглися та не встигли покритися наступним пізнішим шаром ґрунту, вони мають відносно малий вік (десятки або декілька сотень мільйонів років).

Знахідка Одіссея[ред. | ред. код]

Сьогодні рідка вода не може існувати на поверхні Марса. При марсіанському тиску вона б закипала вже при 2 °C. Тому, щоб прорити такі довжелезні русла, вода повинна була прориватися на поверхню у величезній кількості. Частина водяного льоду збереглася в полярних шапках планети.

Марс Одіссей

У червні 2002 року НАСА повідомило, що зонд Одіссей виявив велику кількість водню нижче поверхні планети. Це означає, що водневий лід на червоній планеті існує. Одіссей досяг Марса в жовтні 2001 року. Станція виконувала фотографування поверхні Марса, займалася складанням точніших мап та пошуком корисних копалин за допомогою гама-випромінювача та нейтронного спектрометра. У багатьох районах планети були знайдені сліди наявності водню, що є в ґрунті Марса у вигляді водневого льоду на глибині 30-60 см нижче поверхні.

Народження долини Маадим[ред. | ред. код]

Американські геологи виявили залишки давнього озера в марсіанський гірській місцевості. Це озеро охоплювало більшу площу, ніж Франція й Німеччина разом узяті. Його розміри свідчать про те, що Марс у далекому минулому мав більш теплий та вологий клімат. Одного разу сталася велика злива, унаслідок чого озеро вийшло з берегів та утворило одну з найбільших долин планети — Маадим (1 тис. км у довжину та 2100 м глибиною).

Kasei Valles — система каньйонів на поверхні Марса. Kasei Valles була утворена потоками води, ймовірно в період гігантських повеней, а також, можливо, певної льодовикової активності.

Дослідження НАСА та інших космічних агентств[ред. | ред. код]

28 вересня 2015 р. НАСА повідомило, що аналіз ряду досліджень приводить до висновку наявності на Марсі солоної води, яка тече по поверхні в теплу пору року, утворюючи невеликі потоки[1][2]. Водночас ряд вчених висловлюють сумнів у наявності потоків солоної води на Марсі. На їх думку, сліди від потоків рідини, виявлені раніше НАСА на поверхні Марса, виникли в результаті ковзання ґрунту по льодах діоксиду вуглецю[3].

У липні 2018 року в журналі Science повідомлено про виявлення за допомогою радара MARSIS на Марсі підземного озера з солоною водою. Озеро розташоване поблизу південного полюса планети під півторакілометровим шаром марсіанського льоду і досягає 20 кілометрів у ширину. Це найбільша водойма, виявлена на Марсі. Автори дослідження використовували результати спостережень європейського космічного апарата «Марс-експрес», отримані між травнем 2012 і груднем 2015 року[4][5][6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сенсаційна заява NASA: На Марсі знайшли воду у рідкому стані. Архів оригіналу за 29 вересня 2015. Процитовано 28 вересня 2015.
  2. NASA Confirms Evidence That Liquid Water Flows on Today's Mars. Архів оригіналу за 28 вересня 2015. Процитовано 29 вересня 2015.
  3. Вчені засумнівалися в інформації НАСА про те, що на Марсі виникають потоки солоної води. Архів оригіналу за 7 січня 2016. Процитовано 28 грудня 2015.
  4. Scientists perfect technique to boost capacity of computer storage a thousand-fold. Science Daily. 25 липня 2018. Архів оригіналу за 24 липня 2018. Процитовано 25 липня 2018.(англ.)
  5. Астрономи виявили підземні запаси рідкої води на Марсі. УНІАН. 25 липня 2018. Архів оригіналу за 25 липня 2018. Процитовано 25 липня 2018.
  6. Вчені виявили на Марсі підземне озеро. 26 Липень 2018. Архів оригіналу за 26 липня 2018. Процитовано 26 липня 2018.


Посилання[ред. | ред. код]