Вікіпедія:Будьте рішучими — Вікіпедія

Спільнота Вікіпедії заохочує своїх учасників бути рішучими, не бентежитися, сміливо редагувати й доповнювати статті. Коли учасники виправляють помилки, граматику, орфографію та стиль, доповнюють статті новими фактами, — Вікіпедія розвивається швидше. Скільки разів ви щось читали й помічали, що було б непогано виправити ось це або ж оце? Вікіпедія не просто дозволяє редагувати й доповнювати статті — вона саме для цього й створена. Звичайно, потрібен коректний і цивілізований підхід.

Якщо хтось написав статтю низької якості, заготовку статті чи просто повну маячню, не турбуйтесь, що ваше втручання може комусь не сподобатись. Редагуйте, доповнюйте й перетворюйте заготовку у зразкову статтю.

Зрозуміло, що інші учасники також вільні виправити те, що написано вами. Не надто переймайтеся цим: усіх нас мотивує бажання покращити Вікіпедію.

Але не будьте безрозсудні!

Нові учасники часто зачаровані відкритістю Вікіпедії і, зовсім не замислюючись, поринають у її глибини. Це дуже добре! Проте варто мати на увазі, що принцип «Будьте рішучими» не означає, що варто кидатися робити великі виправлення й видалення у довгих статтях зі складною й суперечливою темою та тривалою історією редагувань. Крім того, внесення істотних змін у вибрані статті, що визнані кращими статтями Вікіпедії за свою точність, закінченість та нейтральність, — майже завжди є поганою ідеєю.

Часто буває, що текст статті, який Ви бачите, є результатом тривалих і важких переговорів та узгодження позицій сторін, і необмірковане виправлення може заново розпалити вогнище конфлікту. Тому, якщо у вас є бажання відредагувати статтю на суперечливу тему, непогано спочатку ознайомитися з коментарями на сторінці обговорення й переглянути історію редагувань, щоб мати уяву про те, як стаття набула нинішнього вигляду. Також, перед значним виправленням у конфліктній статті, варто спочатку викласти свої наміри на сторінці обговорення, доповнити їх поясненням свого погляду й почекати відповіді хоча б один день, тому що учасники працюють у Вікіпедії в різний час і не завжди можуть відповісти негайно.

Якщо заперечень не надійде, вносьте свої зміни й не забувайте скористатися полем «Короткий опис», щоб іншим користувачам було простіше переглядати історію редагувань.

Не дозволяйте нікому налякати вас

Будьте певні, на вашу думку більшість статей можуть вимагати значних змін. Проте в окремих суперечливих/неоднозначних/«тонких» питаннях рекомендовано керуватися обережністю.

Якщо вам кортить обговорити, ваша рішучість щодо цього вітається: ви не будете першим, хто зробив зміни у суперечливій статті, та не будете й останнім. Навпаки, додавання фактажу та інформації до статті вітатиметься скоріше, аніж видалення певного змісту.

Дії та редагування з далекосяжними наслідками

Деякі застороги стосуються того, що ваші зміни можуть впливати на велику кількість статей-сторінок, таких як шаблони чи перейменування сторінок, на які посилається багато статей. Перед тим, як провадити такі далекосяжні зміни, доречно познайомитись із правилами іменування статей, якщо ви хочете перейменувати сторінку. Візьміть за звичку виправляти будь-які проблеми, як-от подвійні перенаправлення чи проблеми форматування у статтях, до яких відноситься відповідне переміщення.

Див. також