Енергетична криза у Молдові — Вікіпедія

У 2022 році Молдова пережила найгіршу енергетичну кризу з часів своєї незалежності. На це дуже вплинуло російське вторгнення в Україну 2022 року[1].

У жовтні російська державна компанія «Газпром» оголосила, що скоротить постачання газу в Молдову на 30%, включаючи Придністров’я, невизнану сепаратистську державу, яку підтримує Росія і яка міжнародно визнана частиною Молдови. Це спричинило великий дефіцит газу в Придністров’ї, через що кілька великих компаній у сепаратистській республіці припинили свою діяльність. Крім того, влада Придністров’я оголосила, що через цю газову кризу Кучурганська електростанція, яка забезпечує 70% енергетичних потреб Молдови, яка перебуває під контролем уряду, скоротить постачання електроенергії до 27% від норми[2].

На початку жовтня Україна припинила експорт електроенергії до Молдови після руйнування частини української електроенергетичної системи в результаті масових бомбардувань українських цивільних та енергетичних інфраструктур Росією. 24 жовтня це спровокувало дефіцит електроенергії в країні[1]. Після цього румунська державна компанія Hidroelectrica підписала контракт з молдовською державною компанією Energocom на постачання електроенергії до Молдови за цінами, значно нижчими за спотову ринкову ціну в Румунії. Для цього були потрібні зміни в румунському законодавстві[3]. Вважається, що це сприяло посиленню підтримки серед молдовського суспільства потенційного об'єднання Молдови та Румунії[4].

Через енергетичну кризу спалахнули протести проти проєвропейського уряду на чолі з президентом Майєю Санду, який намагався зблизитися з Росією, щоб домовитися про кращу енергетичну угоду[5]. Через це існує гіпотеза, що Росія використовує енергетичну кризу в Молдові для обслуговування своїх геополітичних інтересів і дестабілізації прозахідного уряду при владі[6][7].

10 листопада під час візиту президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн до Молдови було оголошено про фінансовий пакет у розмірі 250 мільйонів євро від Європейського Союзу для допомоги Молдові впоратися з енергетичною кризою[8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Maia Sandu: Republica Moldova se confruntă cu cea mai gravă criză energetică din istoria sa. www.digi24.ro (рум.). Процитовано 29 листопада 2022.
  2. Călugăreanu, Vitalie (21 жовтня 2022). Criza energetică generată de Putin poate duce la dispariția enclavei separatiste Transnistria (рум.). Deutsche Welle.
  3. Neagu, Bogdan (14 жовтня 2022). Romania to cover Moldova's electricity deficit caused by Russia bombing. Euractiv.
  4. Gava, Ioan Radu (13 жовтня 2022). Rusia s-a prăbușit în ochii cetățenilor Republicii Moldova: România ne ajută cel mai mult / Deputat PAS, despre procentul unioniștilor: Va veni ziua în care 50%+1 își vor dori Unirea. DC News (рум.).
  5. Necșuțu, Mădălin (9 листопада 2022). How an energy crisis is testing Moldova's mettle to turn away from Russia. Euronews.
  6. Jack, Victor (9 листопада 2022). Moldova will ask EU allies for €450M amid fears Putin will cut gas flows. Politico Europe.
  7. Cenușă, Denis (16 листопада 2022). COMMENT: Russian tactics against Ukraine hit Moldovan energy sector. bne IntelliNews.
  8. EU announces $250 million package to help Moldova tackle harsh energy crisis. Radio Free Europe/Radio Liberty. 10 листопада 2022.