Вікіпедія:Не вилучайте перенаправлення — Вікіпедія
Ця сторінка є офіційним правилом української Вікіпедії. Її зміст узгоджено дописувачами й ухвалено як стандарт, якого мають дотримуватись усі користувачі. Увага: перш ніж редагувати цю сторінку, будь ласка, переконайтесь, що ваші зміни відображають консенсус. Якщо ви не певні щодо ваших дій, обговоріть їх заздалегідь на сторінці обговорення. |
Двома словами: Не намагайтеся вилучати перенаправлення між сторінками основного простору за винятком грубих помилок. |
Не вилучайте перенаправлення. У більшості випадків перенаправлення нікому не шкодить, натомість його існування може мати неочевидні переваги.
Коли вилучати і коли не вилучати перенаправлення
[ред. код]Вилучати перенаправлення слід лише тоді, коли:
- Воно є результатом вандалізму (наприклад, наш староста → баран).
- Воно явно абсурдне і ніяк не пов'язане з предметом статті, на яку перенаправляє (наприклад, Лорем → Шевченко Тарас Григорович).
- Воно має семантичну помилку[k 1] (наприклад, Риба → Рига; Зонотоп → Конотоп; Фенологія → Пенологія)
- Воно має малоймовірно вживану назву чи описку, містить суміш розкладок[k 2] (наприклад, Шррвуд → Шервуд; Сумми → Суми; Кетай → Китай, Мiсяць → Місяць).
- Воно перенаправляє на назву в називному відмінку з іншого відмінка цього слова (напр. Києва → Київ).
- Воно технічно некоректне — наприклад, перенаправляє на вилучену статтю чи саме на себе.
- Воно перенаправляє з основного простору назв на будь-який інший.
Серед інших випадків, не варто вилучати перенаправлення тоді, коли:
- Воно відображає один із варіантів вжитку назви статті, який, утім, не є загальноприйнятою практикою іменування сторінок в українській Вікіпедії (наприклад, Іван Франко, Франко Іван → Франко Іван Якович; президенти → президент або англійською → англійська мова).
- Іншими словами, те, що стаття не має так називатися, не означає, що такий варіант назви не може існувати як перенаправлення.
- Воно відображає варіант написання не за чинним правописом, а якесь інше поширене написання, зокрема, за старішими правописами (наприклад, Хельсінкі → Гельсінкі).
- Воно відображає варіант написання оригінальною мовою (наприклад, Donald Trump → Дональд Трамп).
- Воно містить помилку, але це дрібна описка та/або поширена помилка (наприклад, Турція → Туреччина або Луганська Область → Луганська область).
- Як стверджує есе «Don't delete redirects», «перенаправлення із помилкою в написанні підтверджує свою користь самим своїм існуванням: принаймні одна людина вже зробила таку помилку раніше».
- Воно перенаправляє із більш конкретної теми на більш загальну тему, і на більш конкретну тему недоречно створювати окрему статтю (наприклад, Дитинство Дональда Трампа → Дональд Трамп#Дитячі та юнацькі роки).
- Винятки: 1) вилучення перенаправлень, які занадто загальні, за межею абсурду (наприклад, Есе «Не вилучайте перенаправлення» → Українська Вікіпедія); 2) вилучення перенаправлення для створення окремої статті на цю тему[k 3].
- На нього є внутрішньовікіпедійні посилання.
- Навіть якщо перенаправлення має помилку і його потрібно вилучити (хоча, знову ж таки, у багатьох випадках вилучати не варто), потрібно спочатку виправити усі внутрішньовікіпедійні посилання (де це має сенс, обговорення написання і т.п. можна пропустити), а вже потім вилучати перенаправлення.
- Змінювати перенаправлення на активні сторінки, що зустрічаються в архівах, заборонено. Доцільність збереження таких перенаправлень слід вирішувати шляхом обговорення.
- Хтось аргументовано вважає це перенаправлення корисним.
- Як стверджує довідкова сторінка, «якщо хтось каже про перенаправлення як про корисне, певно, воно так і є. Ви можете не поділяти цієї думки, та це буде не тому, що інша людина каже неправду, а через те, що ви користуєтеся Вікіпедією по-різному». Звісно, це стосується аргументованих тверджень досвідчених користувачів, а не скарг від вандалів.
Неочевидні переваги перенаправлень
[ред. код]Головна, очевидна перевага перенаправлень — вони дозволяють знайти потрібну статтю за посиланнями всередині Вікіпедії, навіть якщо стаття називається інакше. Однак у перенаправлень є багато неочевидних переваг, які не відразу спадають на думку, але є важливими:
- Навіть якщо на перенаправлення не посилається жодна сторінка всередині Вікіпедії, на нього можуть існувати посилання, які немає можливості відстежити — наприклад, на зовнішніх ресурсах, у закладках браузерів чи у старіших версіях статей.
- Вони допомагають знаходити потрібні статті у внутрішньовікіпедійному пошуку.
- Вони можуть мати потенційно корисну історію сторінки.
- Вони запобігають розставленню некоректних посилань і створенню дубльованих статей.
Перенаправлення нікому не шкодять
[ред. код]Головний аргумент проти вилучення перенаправлень, окрім крайніх випадків на кшталт вандалізму чи геть некоректного перенаправлення, — вони мають неочевидні переваги (описані вище), але при цьому не завдають ніякої шкоди. Перенаправлення ніхто не помічає (окрім людей, які намагаються перейти за посиланням на нього), а їх вилучення не дає ніякої користі вікіпроєктам, бо вилучені перенаправлення все одно зберігаються на сервері й можуть бути відновлені (див. також есе «Don't worry about performance»).
Примітки
[ред. код]- ↑ перенаправлення, яке вводить в оману, перенаправляючи з одного значення на ніяк не пов'язане інше
- ↑ Перенаправлення з назвою, яку скоріше за все ніколи не наберуть знову. Можна вважати, що якщо сторінка існувала з помилкою в назві тиждень і ніхто не звернув уваги, помилка є достатньо ймовірною аби перенаправлення залишити, бо можливо на нього вже ведуть посилання ззовні.
- ↑ Технічно можна просто прибрати перенаправлення і створити на його місці статтю: у такому разі формальним автором цієї статті з технічної точки зору буде автор перенаправлення; для Вікіпедії немає значення, хто записаний автором статті, але якщо автор повноцінної статті хоче, щоб ця стаття з'явилася у списку створених ним статей, немає нічого поганого у тому, щоб вилучити перенаправлення для створення статті. Ідеальний спосіб це зробити — перейменувати чернетку поверх перенаправлення, таким чином посилання не встигнуть почервоніти.
Див. також
[ред. код]- Ця настанова черпає натхнення із есе «Don't delete redirects» на Мета-вікі.
- Довідка:Перенаправлення
- Критерії швидкого вилучення перенаправлень