Вікіпедія:Не мордуйте новачків — Вікіпедія

Вікіпедія розвивається не тільки завдяки кропіткій праці найактивніших учасників проєкту, але і завдяки внеску безлічі тих, хто зацікавився нею — новачків, що часто залишаються анонімними. Кожен із нас колись був «новеньким», зокрема і ті, хто виявився достатньо обережним і зумів вдало уникнути типових помилок. Багато з нас навіть після декількох місяців, а то й років роботи все ще вважають себе новачками.

Нове поповнення авторів — це, в перспективі, майбутні члени співтовариства, і вони — наше найцінніше надбання. Ми повинні ставитися до новеньких по-доброму і з терпінням, адже ніщо не відлякує потенційно цінних учасників так, як ворожість або елітизм. Багато новачків швидко освоюються у Вікіпедії і починають упевнено працювати, але деяким бракує знання про Вікіпедію або уміння.

Будь ласка, не накидайтеся на новеньких!

[ред. код]
  • Зрозумійте: новачки не просто потрібні співтовариству — вони корисні для нього. Допомагаючи новачкам у роботі, ми сприяємо розширенню наших знань, думок і переконань, тим самим збільшуємо цінність Вікіпедії, забезпечуючи її нейтральність, неупередженість і цілісність як ресурсу знань.
  • Пам'ятайте: наш девіз, наш заклик до новеньких — Будьте рішучими! Так, у нас є зведення правил, сталі стандарти й традиції, але за їхнього застосування у жодному разі не варто демонструвати негативістський підхід. Треба стежити за тим, щоб вони не перешкоджали діям таких новачків, які могли б сприйняти заклик до сміливості надто буквально. Адже цілком можливо, що новоприбуле поповнення принесе із собою багатий досвід, набутий завдяки участі в інших проєктах, і нові цілющі ідеї і творчу енергію, які допоможуть розвинути і поліпшити наше співтовариство і результати його праці, навіть якщо їхня діяльність не зовсім відповідає чинним правилам і нормам. Може статися, що це наші правила і стандарти потребують перегляду або доповнення, тоді як дещо з того, що новачки, як може здатися на перший погляд, роблять неправильно, насправді поліпшить і удосконалить Вікіпедію. Перш ніж робити висновки про те, що новенький робить щось не так або всупереч «нормі», простежте за таким новачком якийсь час, якщо потрібно, поспілкуйтеся з ним і постарайтеся зрозуміти його наміри.
  • Якщо ви достеменно встановили або щиро переконані, що новачок помилився, наприклад, — забув виділити заголовок жирним шрифтом або поставити корисні посилання, — виправіть помилку самі. Не критикуйте новачка незаслужено різко — пам'ятайте: у Вікіпедії правити статті може кожен, у найбуквальнішому сенсі цих слів, і тому основна робота кожного — правити, а не критикувати або наглядати над іншими.
  • Коли ви відчуваєте, що неодмінно повинні висловитися з приводу допущеної новачком помилки, робіть це так, щоб надати допомогу. Передусім привітайте новенького на його сторінці обговорення, представтеся, дайте зрозуміти, що новачкові тут раді. А потім викладіть ваші поправки спокійно і по-дружньому, і постарайтеся, якщо можливо, також вказати і на те, що новачок зробив добре, і що вам сподобалося. Якщо ви нічого цього зробити не можете, то краще зовсім нічого не говорити.
  • Деякі новачки, навпаки, нерішучі при редагуванні, особливо коли йдеться про такі значні кроки, як надання статті нейтрального погляду (НТЗ) або перейменування сторінок: або через боязнь пошкодити щось у Вікіпедії, або думаючи, що вони можуть образити когось із користувачів Вікіпедії, або через побоювання піддатися критиці. Постарайтеся пояснити таким новачкам принцип Вікіпедії «будьте рішучі!» і не гарячкуйте через їхню, можливо, обманливу боязкість.
  • Коли ви беретеся давати новачкам поради, постарайтеся стримати свій повчальний запал і дотримуватися спокійного тону, та краще б якщо ще і на декілька півтонів нижче, ніж звичайний, такий, що превалює у Вікіпедії стриманий і розслаблений стиль дискусій. Новенькі повинні відчувати непідробленість приязного вітання, а в жодному разі не спробу навіть натяку на те, що їм може знадобитися чийсь милостивий дозвіл для вступу до якогось клубу для вибраних. У кожній галузі поглибленої і спеціалізованої людської діяльності є свої строгості і свої правила, на вивчення яких потрібно згаяти час, та зате від періодичного перегляду і переоцінки цих правил і обмежень вони можуть стати кращими.