Вікіпедія:Редагування за винагороду — Вікіпедія

Редагування за винагороду — це редагування, за які дописувач отримує гроші, товари або послуги чи інші винагороди. Такі редагування можуть бути додаванням або вилученням вмісту на будь-яких сторінках, включно зі статтями та сторінками обговорення.

Якщо ви отримали чи очікуєте отримати винагороду за ваш доробок, ви зобов'язані повідомити про цей факт, включаючи інформацію про те, хто платить за редагування, хто їх замовляє чи іншу відповідну інформацію. Немає різниці, чи вам заплатили безпосередньо, чи роботодавець від імені замовника. Редактори, що отримують оплату за їхній доробок чи дії у Вікіпедії, мають дотримуватися як Умов використання Фонду Вікімедіа, так і настанов та правил Української Вікіпедії.

Здійснення редагувань за винагороду без належного повідомлення про це може стати підставою для блокування, зокрема, і довічного.

Умови використання Фонду Вікімедіа

[ред. код]

Відповідно до Умов використання Фонду Вікімедіа, від усіх користувачів вимагається «розкриття свого роботодавця, замовника та належності до організації, які стосуються будь-якого внеску, за який вони отримали чи очікують отримати винагороду»[1]:

Редагування за винагороду без розкриття

Ці Умови використання забороняють займатися оманливими діями, включаючи введення в оману щодо належності до організацій, видавання себе за іншу людину та шахрайство. У рамках цих зобов'язань, ви маєте розкрити свого роботодавця, замовника та належність до організацій щодо будь-якого доробку, за який ви отримали або очікуєте отримати винагороду. Ви маєте розкрити цю інформацію хоча б одним з таких методів:

  • вказати на своїй сторінці користувача;
  • вказати на сторінці обговорення сторінки, де було зроблене редагування за винагороду;
  • вказати в описі того редагування, яке винагороджується.

Відповідні правила або політики та принципи спільнот чи Фонду Вікімедіа, такі як вирішення конфлікту інтересів, можуть додатково обмежувати редагування за винагороду або вимагати більш детального розкриття інформації.

Оригінальний текст (англ.)
Paid contributions without disclosure
These Terms of Use prohibit engaging in deceptive activities, including misrepresentation of affiliation, impersonation, and fraud. As part of these obligations, you must disclose your employer, client, and affiliation with respect to any contribution for which you receive, or expect to receive, compensation. You must make that disclosure in at least one of the following ways:
  • a statement on your user page,
  • a statement on the talk page accompanying any paid contributions, or
  • a statement in the edit summary accompanying any paid contributions.
Applicable law, or community and Foundation policies and guidelines, such as those addressing conflicts of interest, may further limit paid contributions or require more detailed disclosure.
A Wikimedia Project community may adopt an alternative paid contribution disclosure policy. If a Project adopts an alternative disclosure policy, you may comply with that policy instead of the requirements in this section when contributing to that Project. An alternative paid contribution policy will only supersede these requirements if it is approved by the relevant Project community and listed in the alternative disclosure policy page.

Що означає «роботодавець», «замовник» та «належність до організації»

[ред. код]

Користувачі мають розкрити свого роботодавця, замовника та належність до організацій щодо будь-якого оплачуваного внеску.

  • Роботодавець: особа чи організація, яка винагороджує дописувача за його доробок у Вікіпедії, як прямо, так і через посередників. Це включає випадки, коли роботодавець наймає дописувача як працівника, залучає дописувача за контрактом, оплачує доробок дописувача без контракту або за посередництва іншої організації.
  • Замовник: особа чи організація, в чиїх інтересах робляться редагування; часто Замовник є суб'єктом статті, яка редагується.
  • Належність до організації: інші зв'язки, які мають значення в цій ситуації. Включає, але не обмежується, людьми чи організаціями, які надають текст, зображення або іншу інформацію для редагування, що винагороджується. Якщо оплачуваний редактор працює підрядником, «належність до організації» також включатиме й будь-яких посередників, які мають стосунок до оплати внеску, наприклад Upwork або Fiverr.
  • Доробок: будь-який текст чи файл, доданий до Вікіпедії (або вилучений зі сторінок Вікіпедії), включаючи сторінки обговорень та чернетки, а також матеріали, додані до Вікіпедії іншими користувачами на прохання редактора (або вилучені ними).
  • Оплата або компенсація: гроші, товари чи послуги, які отримують дописувачі за свій доробок.

Наприклад, якщо компанія «Smith PR» платить дописувачу за роботу з контентом Вікіпедії про компанію «Acme Widgets», то «Smith PR» є для дописувача роботодавцем, а «Acme Widgets» є замовником. Якщо вас найняла PR-компанія для редагування Вікіпедії, то ви маєте розкрити і цю PR-компанію, і її замовника.[2] Часто роботодавець є одночасно замовником. Якщо компанія «Acme Widgets» платить користувачу напряму, то вона є і роботодавцем, і замовником.

Стажери також вважаються працівниками, якщо їм видають завдання або від них очікують редагування Вікіпедії як частину їхнього стажування.

Як повідомити про дописи за винагороду

[ред. код]

Дописувачі, які отримали винагороду за свій доробок (або очікують отримати її), мають розкрити свого роботодавця, замовника та належність до організацій щодо всіх таких своїх редагувань. Вони мають зробити це: або на своїй сторінці користувача; або на сторінці обговорення статті, у якій зроблено оплачене редагування; або в описі редагування, яке винагороджується.

Редакторам за винагороду, які з якихось причин не можуть розкрити своїх роботодавців, замовників та належність до організацій, редагування Вікіпедії заборонено. Договори про нерозголошення не скасовують цієї вимоги. Не може бути конфіденційності щодо роботодавців, замовників та належності до організацій.

Не має значення чи оплачуваний редактор створює контент поза сайтом, чи в особистому просторі користувача, а потім інший користувач переносить цей контент в основний простір. Від обох користувачів вимагається розкриття.

Дописувачам за винагороду наполегливо рекомендується ставити на сторінку обговорення статті, в якій були зроблені оплачені редагування, шаблон {{Редагування від оплачуваного редактора}} (який додає сторінку обговорення до спостережної категорії Категорія:Статті з платними редагуваннями), із заповненими полями для користувача, роботодавця та замовника. Для кожного набору дописувач-роботодавець-замовник треба ставити окремий шаблон. Також, дописувачам за винагороду наполегливо рекомендується ставити на свою сторінку користувача шаблон {{Оплачуваний редактор}} (який додасть сторінку до категорії Категорія:Оплачувані редактори).

Редактори також повинні вказувати на своїй сторінці користувача всі свої активні облікові записи на сайтах, де вони рекламують свої послуги з оплачуваного редагування Вікіпедії. Якщо рекламне оголошення на певному сайті було прибрано, пов'язані з ним посилання мають залишатися на сторінці користувача принаймні тиждень.

Дотримання прозорості допомагає спільноті Вікіпедії аналізувати та розуміти джерела та обсяги редагувань за винагороду, щоб забезпечувати відповідність правилам і настановам Вікіпедії та неупередженість оплачуваного внеску.

Вікіпедисти за посадою

[ред. код]

Вікіпедисти за посадою, робота яких оплачується, повинні вказувати організацію, яка платить їм (наприклад, БоГеМА чи подібні)[2].

Адміністратори

[ред. код]

Адміністратори, які роблять редагування за винагороду, повинні виконувати ті самі вимоги щодо повідомлень про винагороду, що й усі інші дописувачі. Їм заборонено застосовувати свої повноваження адміністратора для редагувань за винагороду, окрім випадків, коли вони є вікіпедистами за посадою або їх роботодавцем є Фонд Вікімедіа чи його дочірня організація.

Реклама від оплачуваних редакторів

[ред. код]

Редактори, які пишуть за винагороду, не можуть рекламувати свої послуги на сторінках самої Вікіпедії. Публічні повідомлення про факти здійснення редагувань за винагороду та про отримання винагороди за доробок, які вимагаються Умовами використання та цим правилом, не вважаються рекламою.

Зміна правила

[ред. код]

Ця політика може бути змінена двома способами:

  • Створенням альтернативної політики, яка може скасувати положення про розкриття з умов використання, і замінити її новою політикою, яка може містити посилені або послаблені умови. Обговорення пропозицій альтернативної політики має бути ініційоване в кнайпі про політики чітко вказуючи, що її тема стосується відкликання політики Фонду Вікімедіа. Підсумок обговорення має чітко відображати консенсус його учасників та відповідати процедурі прийняття правил у спільноті. Після затвердження нову політику необхідно зазначити на сторінці альтернативних політик щодо розкриття винагороди за доробок.
  • Здійснюючи зміни, які не прагнуть скасувати або послабити умови використання Фонду Вікімедіа та відповідають практиці спільноти щодо додавання такого матеріалу, і не змінюють консенсус.

Обговорюючи зміни в політиці, повідомте, чи отримуєте ви винагороду за редагування Вікіпедії.

Повідомлення про замовчування винагороди за редагування

[ред. код]

Якщо вам здається, що якийсь редактор замовчує винагороду за свої редагування, ви можете повідомити про це адміністраторів, якщо це не призводить до розголошення персональних даних редактора. Інакше, якщо ваше сповіщення містить персональні дані, надішліть лист на info-ukwikimedia.org. Ви також можете надіслати лист одному з чек'юзерів.

Примітки

[ред. код]
  1. wmf:Terms of use#4. Refraining from Certain Activities, Фонд Вікімедіа. Умови використання були змінені 16 червня 2014 для запровадження цього правила, після широкого обговорення.
  2. а б meta:Terms of use/FAQ on paid contributions without disclosure, Фонд Вікімедіа