Вікіпедія:Не вилучайте перенаправлення — Вікіпедія

Не вилучайте перенаправлення. У більшості випадків перенаправлення нікому не шкодить, натомість його існування може мати неочевидні переваги.

Коли вилучати і коли не вилучати перенаправлення

[ред. код]

Вилучати перенаправлення слід лише тоді, коли:

 1. Воно є результатом вандалізму (наприклад, наш старостабаран).
 2. Воно явно абсурдне і ніяк не пов'язане з предметом статті, на яку перенаправляє (наприклад, ЛоремШевченко Тарас Григорович).
 3. Воно має семантичну помилку[k 1] (наприклад, РибаРига; ЗонотопКонотоп; ФенологіяПенологія)
 4. Воно має малоймовірно вживану назву чи описку, містить суміш розкладок[k 2] (наприклад, ШррвудШервуд; СуммиСуми; КетайКитай, МiсяцьМісяць).
 5. Воно перенаправляє на назву в називному відмінку з іншого відмінка цього слова (напр. КиєваКиїв).
 6. Воно технічно некоректне — наприклад, перенаправляє на вилучену статтю чи саме на себе.
 7. Воно перенаправляє з основного простору назв на будь-який інший.

Серед інших випадків, не варто вилучати перенаправлення тоді, коли:

 1. Воно відображає один із варіантів вжитку назви статті, який, утім, не є загальноприйнятою практикою іменування сторінок в українській Вікіпедії (наприклад, Іван Франко, Франко ІванФранко Іван Якович; президентипрезидент або англійськоюанглійська мова).
  Іншими словами, те, що стаття не має так називатися, не означає, що такий варіант назви не може існувати як перенаправлення.
 2. Воно відображає варіант написання не за чинним правописом, а якесь інше поширене написання, зокрема, за старішими правописами (наприклад, ХельсінкіГельсінкі).
 3. Воно відображає варіант написання оригінальною мовою (наприклад, Donald TrumpДональд Трамп).
 4. Воно містить помилку, але це дрібна описка та/або поширена помилка (наприклад, ТурціяТуреччина або Луганська ОбластьЛуганська область).
  Як стверджує есе «Don't delete redirects», «перенаправлення із помилкою в написанні підтверджує свою користь самим своїм існуванням: принаймні одна людина вже зробила таку помилку раніше».
 5. Воно перенаправляє із більш конкретної теми на більш загальну тему, і на більш конкретну тему недоречно створювати окрему статтю (наприклад, Дитинство Дональда ТрампаДональд Трамп#Дитячі та юнацькі роки).
  Винятки: 1) вилучення перенаправлень, які занадто загальні, за межею абсурду (наприклад, Есе «Не вилучайте перенаправлення»Українська Вікіпедія); 2) вилучення перенаправлення для створення окремої статті на цю тему[k 3].
 6. На нього є внутрішньовікіпедійні посилання.
  Навіть якщо перенаправлення має помилку і його потрібно вилучити (хоча, знову ж таки, у багатьох випадках вилучати не варто), потрібно спочатку виправити усі внутрішньовікіпедійні посилання (де це має сенс, обговорення написання і т.п. можна пропустити), а вже потім вилучати перенаправлення.
  Змінювати перенаправлення на активні сторінки, що зустрічаються в архівах, заборонено. Доцільність збереження таких перенаправлень слід вирішувати шляхом обговорення.
 7. Хтось аргументовано вважає це перенаправлення корисним.
  Як стверджує довідкова сторінка, «якщо хтось каже про перенаправлення як про корисне, певно, воно так і є. Ви можете не поділяти цієї думки, та це буде не тому, що інша людина каже неправду, а через те, що ви користуєтеся Вікіпедією по-різному». Звісно, це стосується аргументованих тверджень досвідчених користувачів, а не скарг від вандалів.

Неочевидні переваги перенаправлень

[ред. код]

Головна, очевидна перевага перенаправлень — вони дозволяють знайти потрібну статтю за посиланнями всередині Вікіпедії, навіть якщо стаття називається інакше. Однак у перенаправлень є багато неочевидних переваг, які не відразу спадають на думку, але є важливими:

 • Навіть якщо на перенаправлення не посилається жодна сторінка всередині Вікіпедії, на нього можуть існувати посилання, які немає можливості відстежити — наприклад, на зовнішніх ресурсах, у закладках браузерів чи у старіших версіях статей.
 • Вони допомагають знаходити потрібні статті у внутрішньовікіпедійному пошуку.
 • Вони можуть мати потенційно корисну історію сторінки.
 • Вони запобігають розставленню некоректних посилань і створенню дубльованих статей.

Перенаправлення нікому не шкодять

[ред. код]

Головний аргумент проти вилучення перенаправлень, окрім крайніх випадків на кшталт вандалізму чи геть некоректного перенаправлення, — вони мають неочевидні переваги (описані вище), але при цьому не завдають ніякої шкоди. Перенаправлення ніхто не помічає (окрім людей, які намагаються перейти за посиланням на нього), а їх вилучення не дає ніякої користі вікіпроєктам, бо вилучені перенаправлення все одно зберігаються на сервері й можуть бути відновлені (див. також есе «Don't worry about performance»).

Примітки

[ред. код]
 1. перенаправлення, яке вводить в оману, перенаправляючи з одного значення на ніяк не пов'язане інше
 2. Перенаправлення з назвою, яку скоріше за все ніколи не наберуть знову. Можна вважати, що якщо сторінка існувала з помилкою в назві тиждень і ніхто не звернув уваги, помилка є достатньо ймовірною аби перенаправлення залишити, бо можливо на нього вже ведуть посилання ззовні.
 3. Технічно можна просто прибрати перенаправлення і створити на його місці статтю: у такому разі формальним автором цієї статті з технічної точки зору буде автор перенаправлення; для Вікіпедії немає значення, хто записаний автором статті, але якщо автор повноцінної статті хоче, щоб ця стаття з'явилася у списку створених ним статей, немає нічого поганого у тому, щоб вилучити перенаправлення для створення статті. Ідеальний спосіб це зробити — перейменувати чернетку поверх перенаправлення, таким чином посилання не встигнуть почервоніти.

Див. також

[ред. код]