Вікіпедія:Розв'язання конфліктів — Вікіпедія

Вікіпедія є не тільки енциклопедією, але й спільнотою авторів, які спільно працюють над її розширенням та покращенням. Статті частіше за все матимуть більше ніж одного автора, які часом можуть не погоджуватися стосовно того, що стаття повинна містити. Якщо Ви та Ваш колега(-и) виявили, що між вашими поглядами на те, що має містити стаття, є серйозні розбіжності, спробуйте досягнути перемир'я та припинити редагування, поки проблему не буде розв'язано. Уникайте воєн редагування з іншими користувачами, це не є продуктивним методом вирішення проблем та не сприяє покращенню Вікіпедії. Натомість дотримуйтеся викладеної нижче процедури, щоб досягти згоди та, за можливості, не дати простій розбіжності в поглядах перерости в серйозний конфлікт.

Зауваження: Ця процедура пропонується для подолання незгоди в конфліктних ситуаціях за участі щонайменше двох учасників. Вандалізму і грубих порушень правил поведінки та політики Вікіпедії стосуються інші, швидші процедури. Див. Вікіпедія:Вандалізм.


Уникайте конфліктів

[ред. код]

Уникання конфліктів є найкращим способом їхнього розв'язання.

Ставтеся з повагою до інших користувачів та їхніх поглядів (деякі поради та настанови викладено в Вікіпедія:Етикет). Дотримуючись порад щодо написання хороших статей та політики нейтральної точки зору, Ви мінімізуєте можливі претензії до Ваших статей. Якщо Ви зауважили редагування, що є, на Вашу думку, неточним чи упередженим, покращте редагування замість простого відкоту редагувань. Якщо Ви робите суттєві зміни, які можуть викликати заперечення, додайте підсумок редагувань. Якщо Ви зіткнулись із грубою чи некоректною поведінкою, опирайтесь спокусі відповісти тим же.

Перший крок: обговоріть розбіжність у поглядах із Вашими опонентами

[ред. код]

Першим кроком до розв'язання практично кожного конфлікту є обговорення проблеми на сторінці обговорення статті. Також Ви можете спробувати звернутися до іншого користувача на його персональній сторінці обговорення. У жодному разі не переносьте обговорення на сторінку власне статті. Під час обговорення будьте стримані та не робіть особистих нападок на Вашого опонента. Спробуйте зрозуміти протилежну точку зору та досягнути компромісу. Завжди припускайте щирість Вашого опонента, якщо Ви не зіткнулися з очевидними доказами протилежного.

І на цьому, і на всіх інших етапах вирішення проблеми дискусія з іншою зацікавленою стороною не є простою формальністю, яку Ви повинні виконати, щоб перейти до подальших кроків. Відсутність щирого бажання обговорити розбіжності покаже, що Ви намагаєтеся здійснити ескалацію конфлікту, замість того щоб намагатись подолати розбіжності. Інші користувачі в такому разі ставитимуться з меншою симпатією до Вашої позиції та не дадуть Вам змоги ефективно використати подальші кроки у розв'язанні проблеми. Ґрунтовна дискусія з опонентом, натомість, демонструватиме серйозність Ваших намірів щодо конструктивного вирішення питання, та, навіть у разі відсутності негайних результатів, допоможе Вам на подальших етапах.

Подальші кроки

[ред. код]

Якщо перемовини з опонентом зазнали невдачі, Ви можете скористатись одним із наступних способів розв'язати проблему.

Залучіть третю сторону

[ред. код]
  • Вікіпедія працює шляхом досягнення консенсусу з різних питань. Аби досягнути згоди з конкретного питання, Ви можете залучити інших користувачів до обговорення. Скористайтесь Вікіпедія:Запити на третю сторону, щоб розмістити Ваш запит. Якщо Вам не вдалось досягнути перемир'я у війні редагувань, розмістіть запит на захист сторінки зі статтею.
Посередники
  • Посередництво є добровільним процесом, під час якого нейтральна сторона співпрацює із сторонами конфлікту для розв'язання проблеми. Посередник спрямовує сторони до досягнення згоди щодо вирішення конфлікту, прийнятного для всіх. Якщо Ви робите запит на посередництво, будьте готові надати докази того, що Ви намагалися розв'язати проблему переліченими вище способами.

Проведіть опитування

[ред. код]
  • Якщо згоди не вдається досягнути через дискусію, або якщо деякі користувачі ігнорують погоджені питання, розгляньте можливість провести опитування. Опитування слід старанно підготувати, щоб у ньому були представлені всі зацікавлені сторони конфлікту.

Зверніться по надання оцінки поведінці користувачів

[ред. код]
  • Якщо обговорення зазнали невдачі через повне непорозуміння, а щодо користувач свідомо ігнорує аргументацію та консенсус спільноти без належного обґрунтування, скористайтеся сторінкою оцінки поведінки користувачів, щоб розмістити Ваш запит. При цьому необхідно навести докази такої поведінки та виключити будь-які непорозуміння.

Останній засіб: арбітраж

[ред. код]

Якщо всі інші кроки виявилися невдалими, розмістіть запит на арбітраж. Будьте готовими продемонструвати, що Ви спробували всі попередні кроки для подолання розбіжностей. Арбітраж відрізняється від посередництва в тому сенсі, що його рішення обов'язкові. Якщо поведінка однієї зі сторін була грубою, або містила серйозні порушення Правил Вікіпедії, можуть бути вжиті найрадикальніші заходи аж до блокування користувачеві доступу до Вікіпедії.

Див. також

[ред. код]