Вікіпедія:Розголошення особистої інформації — Вікіпедія

Українська Вікіпедія стоїть на засадах пріоритету поваги до приватного життя її дописувачів. Розголошення особистої інформації особи є невиправданим втручанням у її особисте життя та може наразити її на ризик дістати шкоду у Вікіпедії або за її межами.

Довідка:

Особиста інформація користувача — будь-які твердження про життя й діяльність людини поза сайтами Фонду Вікімедіа незалежно від точності та достовірності такої інформації. До таких даних, зокрема, належать ім'я та прізвище, дата народження, ідентифікаційні номери (податковий номер, номер паспорта тощо), домашня та робоча адреси, назви посад та організації-роботодавця, телефонні номери, адреси електронної пошти, профілі у соцмережах, інша контактна інформація, фотографії тощо.

Розголошенням особистих даних користувача Вікіпедії є насамперед публікація у Вікіпедії тих даних про особу, які ніколи нею тут не повідомлялися.

Проте навіть якщо така особа раніше опублікувала особисту інформацію про себе сама, або давала тоді згоду зробити це іншим, така інформація не має бути повтореною у Вікіпедії. Збір і невиправдане повторення такої інформації прирівнюється до розголошення.[1] Будь-які випадки, які в минулому дозволили ідентифікувати особу (як в українській Вікіпедії, так і в інших проєктах Вікімедіа, або поза ними), не вважаються у жодній мірі достатньою підставою для того, щоб вважати подальше повторення даних особи припустимим.

Забороняється розголошення даних і поза Вікіпедією: у соцмережах тощо.[2] Якщо є ознаки такого розголошення, таку ситуацію ні в якому разі не можна виносити у публічну площину — адміністратори мають розглядати її окремо, в приватному порядку.

Погрози розголосити особисту інформацію користувача заборонені та розглядаються як всі інші погрози.

Що не є розголошенням

[ред. код]

Не вважається розголошенням використання тієї інформації, яку особа самостійно розмістила про себе, і ця інформація перебуває на видноті. Вважається, що інформація є на видноті, якщо вона розміщена на поточній версії таких сторінок і сутностей:

Розміщені на цих сторінках і сутностях посилання, а також інформація безпосередньо за цими посиланнями, теж є на видноті.

Не вважається розголошенням ситуація, коли користувач повідомляє інформацію про особу, але не виникає сумнівів у тому, що є згода особи на цю дію. Зазвичай, це стосується користувачів, що перебувають у добрих стосунках, учасників вікізустрічей, які погодилися на публікацію даних тощо.

Не вважається розголошенням ситуація, коли використане в ході обговорення посилання на далеку сторінку, архів чи стару версію сторінки Вікіпедії містить особисті дані якоїсь сторонньої особи. Необхідно брати до уваги контекст обговорення — має бути виключено, що таке посилання використали саме для привернення уваги до розміщених там особистих даних.

Захист приватності як прикриття для порушення правил

[ред. код]

Ніщо в цьому правилі не забороняє пересилати Вікіпоштою особисту інформацію про користувачів окремим адміністраторам, арбітрам або до Фонду Вікімедіа, якщо такі дії необхідні для повідомлення про порушення конфіденційно чутливих правил (як-то щодо конфлікту інтересів (ВП:КОІ) чи платних редагувань (ВП:ПР), переслідування (ВП:НПК), зловживання кількома обліковими записами (ВП:ЛТ), порушення правила щодо захисту дітей). Користувачі мають при цьому видавати лише необхідний мінімум інформації та контактувати з мінімумом осіб. Тим не менш, Українська Вікіпедія відкидає ідею, що користувачі мають «розслідувати» діяльність інших. Публікація такої інформації у Вікіпедії чи деінде натомість порушує це правило.[4]

Повідомляти про порушення публічно і не дотримуватися високого рівня конфіденційності можна в такій типовій ситуації: увесь внесок користувача обмежений лише однією статтею, або групою тісно пов'язаних статей, і є всі підстави вважати, що користувач безпосередньо пов'язаний з об'єктом статті, тобто з високою ймовірністю або існують родинні чи робочі зв'язки, або винагорода за редагування.

Порядок дій у разі розголошення

[ред. код]

Кожне редагування, яке «видає» когось, має бути оперативно відкинуто з наступним запитом до адміністраторів з вимогою приховати його з історії редагувань. Кожен користувач має право зробити запит до адміністраторів на приховання раніше розголошених в Українській Вікіпедії даних. Запит можна подавати приватними каналами, якщо є необхідність не привертати зайвої уваги інших користувачів. Остаточне рішення про доцільність приховання приймається адміністраторами.

Якщо ви бачите, що хтось публікує особисту інформацію іншої особи, не підтверджуйте та не заперечуйте точність цієї інформації. Якщо ви візьметесь оцінювати інформацію, то особа, яка розголошує особисту інформацію, а також кожен, хто побачить сторінку, зможуть зробити висновок про точність цих даних. З цієї самої причини ставтеся до спроби розголошення помилкової інформації так само, як і до розголошення точної інформації. Коли повідомляєте про спробу розголошення, докладіть зусиль при формулюванні повідомлення, аби воно не містило коментарів про достовірність інформації. Розголошення приватної інформації має зазвичай описуватися як «спроба розголошення» або схожим способом, щоб заблоковані за розголошення користувачі знали, що саме по собі блокування та відповідне повідомлення на СО користувача жодним чином не підтверджують розголошену ними інформацію.

Дії адміністраторів

[ред. код]

Будь-який адміністратор може приховати розголошену особисту інформацію, навіть коли він причетний до конкретної ситуації.

Дія приховання повинна містити опис подібний до «спроба розголошення».

Якщо один користувач розголосив особисту інформацію іншого, це є достатньою умовою для негайного блокування. Не потребує блокування ненавмисне та вочевидь неагресивне розголошення — наприклад, коли вікіпедисти перебувають у дружніх стосунках, знають одне одного в реальному житті й випадково називають справжнє ім'я колеги в обговоренні. Вони мають бути попереджені про неприпустимість такого в подальшому.

Термін блокування варто вибирати з урахуванням таких факторів, кожен з яких робить порушення більш важким:

  • розголошена інформація була взята не зі сторінок проєктів Вікімедіа;
  • обсяг розголошеної інформації — значний;
  • користувачі не перебувають у дружніх стосунках;
  • розголошення відбулося в контексті обговорення гострої суспільно-політичної теми.

Залежно від обставин конкретної ситуації, термін блокування може бути обраним від кількох днів — тижня до дуже тривалих термінів чи безстрокового блокування.

Якщо розголошена інформація була дуже чутлива, може бути доцільним звернутись до приховувачів або стюардів на Мета-вікі, щоб адміністратори теж не мали доступу до розголошеної інформації.

Див. також

[ред. код]

Примітки

[ред. код]
  1. До виправданого повторення належать винятки, описані у розділі Що не є розголошенням.
  2. ВП:БЛОК § 2.3. Погрози: «Блокування може бути застосоване до користувачів, що погрожують діями або здійснили дії (у тому числі за межами Вікіпедії), які здатні завдати істотної шкоди іншому користувачеві […]» — якщо чиясь діяльність за межами Вікіпедії загрожує одному з дописувачів Вікіпедії, адміністратори зобов'язані вжити всіх необхідних заходів у межах своїх повноважень, аби усунути таку загрозу.
  3. Якщо особа щось повідомила про себе в контексті певного обговорення, цю інформацію можна використати на тій же сторінці.
  4. На деякі групи користувачів Фондом покладений обов'язок здійснювати перевірки і повідомляти про їхній результат. Передусім це чек'юзери, які мають власний регламент роботи.