Вікіпедія:Авторські права — Вікіпедія


Усі матеріали, розміщені у Вікіпедії, доступні на умовах ліцензій GNU Free Documentation License (GFDL) та Creative Commons Attribution/Share-Alike (CC BY-SA). Тобто статті Вікіпедії можуть копіюватись, модифікуватись та розповсюджуватись обов'язково за умови, що на їхні копії, чи нові версії, поширюється така ж свобода використання та розповсюдження, як і на оригінали, й у кожному випадку зазначається автор запозиченої з Вікіпедії статті (пряме посилання на статтю з Вікіпедії задовольняє даній вимозі щодо визнання авторських прав).

Кожен має право копіювати, розповсюджувати та вносити зміни до даного документу на умовах ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike та GNU Free Documentation License, Версії 1.2 або будь-якої наступної версії, опублікованої Free Software Foundation; документ не містить Незмінних розділів та не має Текстів титульної та зворотної обкладинок.
Копію ліцензії GFDL включено в розділ з заголовком «GNU Free Documentation License».
На всі матеріали, розміщені у Вікіпедії, діють Гарантійні застереження.

Умови ліцензії, які мають юридичну силу, закріплено виключно в автентичних текстах ліцензій англійською мовою, які Ви можете прочитати тут (для GDFL) та тут (для CC BY-SA); це правило містить лише інтерпретацію цих ліцензій в сенсі прав і обов'язків користувачів та дописувачів Вікіпедії.

ВАЖЛИВО: Якщо Ви збираєтесь використувати матеріали, розміщені у Вікіпедії, будь ласка, ознайомтесь з розділом «Права та обов'язки користувачів», текстом GNU Free Documentation License та Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

Права та обов'язки користувачів

[ред. код]

Ви маєте право використовувати матеріали з Вікіпедії у вашій власній книжці, статті, на вебсторінці чи в іншій праці лише за умови дотримання вимог ліцензії GNU Free Documentation License або Creative Commons Share-Alike 3.0 Unported (на розсуд користувача). Якщо ви копіюєте чи розповсюджуєте статтю з Вікіпедії на умовах ліцензії GFDL, ви також повинні дотримуватись вимог, викладених в другому розділі GFDL щодо копіювання без змін (детальне роз'яснення вимог до такого копіювання дивіться в статті Вікіпедія:Копіювання без змін).

Якщо Ви створюєте нову статтю, базуючись на статті з Вікіпедії, вам слід дотримуватись таких вимог, які наявні в обидвох ліцензіях:

Дві останні вимоги Ви можете задовольнити, розмістивши в тексті Вашої роботи явне посилання на статтю з Вікіпедії. Ви також повинні надати доступ до «прозорої копії» Вашої роботи, якщо ви обрали ліцензію GFDL замість ліцензії cc by-sa.

Пам'ятайте, що Фонд Вікімедіа (який спонсорує проєкт Вікіпедія) не гарантує збереження даних про авторство статей та їхніх прозорих копій.

Зразок ліцензійного повідомлення

[ред. код]

Нижче надається зразок ліцензійного повідомлення для роботи, в якій використовується стаття з Вікіпедії Часовий пояс:

Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Share-Alike 3.0 Unported</a> і використовує матеріал з Вікіпедії зі  <a href="http://uk.wikipedia.org/wiki/Часовий_пояс">статті "Часовий пояс"</a>. 

Або, якщо ви обрали ліцензію GFDL:

Ця робота розповсюджується на умовах <a href="http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html">GNU Free Documentation License</a> і використовує матеріал з Вікіпедії зі <a href="http://uk.wikipedia.org/wiki/Часовий_пояс">статті "Часовий пояс"</a>. 

(В наведеному прикладі «Часовий пояс» та URL-посилання на статтю у Вікіпедії необхідно замінити назвою та URL-посиланням на статтю, яку ви використовували).

Як альтернативу наведеному прикладу, ви можете розповсюджувати свою роботу разом з копією статті «Часовий пояс», копією тексту ліцензії GFDL або Creative Commons Share-Alike 3.0 Unported та списком щонайменше п'яти (або всіх, якщо їх менше п'яти) основних авторів статті на титульній сторінці (або перед початком) вашої роботи.

Добропорядне користування та особливі вимоги

[ред. код]

Статті Вікіпедії розповсюджуються на умовах ліцензії GFDL та Creative Commons Share-Alike 3.0 Unported. Іноді вони можуть містити зображення, звукозаписи або цитати, які використовуються на умовах доктрини «добропорядного користування», описаної в законодавстві про авторське право Сполучених Штатів Америки. Очевидно, найкраще використовувати для статей матеріал, отриманий на умовах вільних ліцензій (таких як Creative Commons Share-Alike 3.0 Unported) чи матеріал, який перейшов у статус суспільного надбання. Але у випадках, коли не існує матеріалу, доступного на таких умовах, допускається використання матеріалів на умовах «добропорядного користування» (доти, доки не з'являться подібні вільні матеріали).

У таких випадках необхідно зазначати зовнішнє джерело такого матеріалу (на сторінці обговорення чи сторінці опису зображення) та надавати обґрунтування того, чому, на ваш погляд, допускається «добропорядне користування» цим матеріалом. Пам'ятайте, те, що є «добропорядним користуванням» для Вікіпедії, може таким не бути в контексті Вашої роботи, яка базується на вікіпедійній статті.

Наприклад, якщо у вікіпедійній статті використано зображення на умовах «добропорядного користування», ви повинні пересвідчитись, що ваша робота також відповідає цьому принципу (тобто, якщо Ви маєте на меті використовувати Вашу роботу в комерційних цілях, що дозволяється, як ліцензією GFDL, так і ліцензією Creative Commons Share-Alike 3.0 Unported, ви не маєте права використовувати в ній матеріали, розміщені на умовах «добропорядного користування»).

Процедура отримання статусу відповідності принципу «добропорядного користування» для зображень описана в статті Вікіпедія:Добропорядне користування.

Для більшості текстів Вікіпедії не вимагається дотримання окремих умов ліцензії GFDL (зокрема, збереження Незмінних розділів, Текстів титульної та/чи зворотної обкладинок), але на деяких текстах такі вимоги можуть бути зазначені. Тож використовуючи їх, ви зобов'язані включити в Вашу роботу такі Незмінні розділи та Тексти титульної та/чи зворотної обкладинок, якщо ви обрали для використання матеріалу з Вікіпедії ліцензію GFDL.

Права та обов'язки дописувачів

[ред. код]

Якщо Ви публікуєте матеріал у Вікіпедії, Ви віддаєте його в загальне користування на умовах двох вільних ліцензій:

Але публікуючи матеріал, Ви не повинні порушувати нічиїх авторських прав, тобто:

  • Ви повинні володіти авторським правом на матеріал, який публікуєте (наприклад, якщо Ви самі його створили), або
  • Ви отримали цей матеріал з джерела, яке дозволяє його ліцензування на умовах ліцензії cc by-sa або сумісної із нею (наприклад, джерелом було суспільне надбання, або матеріал було опубліковано на умовах ліцензії cc by-sa). Ліцензія GFDL у цьому випадку не є обов'язковою. При завантажуванні таких матеріалів у Вікіпедію, ви повинні вказати оригінальних авторів цього тексту та/або мережеву адресу (URL), звідки ви його взяли (детальніше див. у розділі «Використання ліцензованих матеріалів»).

Якщо ви публікуєте власний текст, Ви залишаєте за собою право власності на опублікований матеріал і можете пізніше перевидати його в будь-який інший спосіб або на умовах будь-якої іншої ліцензії. Але Ви вже не зможете відкликати ліцензію cc by-sa та GFDL на версію, яку ви опублікували у Вікіпедії, — вона залишиться ліцензованою на умовах цих двох вільних ліцензій назавжди.

Використання ліцензованих матеріалів

[ред. код]

У Вікіпедію можна завантажувати матеріали авторства інших людей, тільки якщо:

  • матеріали перебувають у статусі суспільного надбання
  • або якщо власники авторських прав на ці матеріали опублікували їх на умовах ліцензії cc by-sa чи сумісної із нею
  • чи надали спеціальний дозвіл на публікацію матеріалу на умовах зазначеної ліцензії (див. Вікіпедія:Дозволи).

При цьому, у Вікіпедії не можна публікувати матеріали, які доступні тільки на умовах ліцензії GFDL (тобто без cc by-sa).

Єдиний виняток, що стосується здебільшого медіа-файлів, так зване «добропорядне використання», яке дозволяє завантажувати короткі фрагменти музики або графічні файли низької роздільності за певних умов. Детальна інформація про це є на сторінці Вікіпедія:Добропорядне використання.

Метою Вікіпедії є вільне розповсюдження якнайбільшої кількості опублікованих у ній матеріалів. Тому необхідно насамперед використовувати матеріали, ліцензовані на умовах вільних ліцензій або такі, що перебувають у статусі суспільного надбання, замість файлів на умовах добропорядного користування.

Якщо ви в своїй статті використовуєте зовнішній матеріал, ліцензований на умовах cc by-sa чи сумісної із нею, то, згідно з вимогами цієї ліцензії, Ви повинні вказати авторів матеріалу і/або мережеву адресу (URL-посилання), за якою знаходиться його оригінальна копія. Для тексту це робиться у полі «Опис змін», під вікном редагування.

Ніколи не використовуйте матеріали, які порушують чиїсь авторські права. Це може призвести до виникнення правових зобов'язань і серйозно зашкодити проєкту. Якщо ви сумніваєтесь у правомірності використання того чи іншого матеріалу, краще напишіть відповідну статтю самостійно, і ви уникнете ризику порушення чиїхось авторських прав.

Пам'ятайте, законодавство щодо авторських прав захищає творче вираження ідеї, а не саму ідею чи інформацію, на якій вона базується. Тож абсолютно легальним є, прочитавши енциклопедичну статтю чи будь-який інший матеріал, передати її своїми словами і опублікувати у Вікіпедії. (Дивіться сторінки обговорення статей «Плагіат» та «Добропорядне користування», на предмет дискусій щодо такого перефразування).

Посилання на ліцензовані матеріали

[ред. код]

У статті, яку Ви публікуєте у Вікіпедії, Ви можете посилатись на матеріали, захищені авторським правом, але при умові, що ви доклали достатньо зусиль, щоб пересвідчитись, що ці матеріали, в свою чергу, не порушують «чиїхось інших» авторських прав. Якщо Ви підозрюєте, що це так, то, будь ласка, не посилайтесь на них. Наразі, питання, чи є використання посилань на матеріал, в якому порушуються авторські права, порушенням авторських прав дискутується в судах. Але в будь-якому разі, такі посилання кидають тінь на Вікіпедію і не сприяють зміцненню її авторитету.

Якщо Ви знайшли порушення авторських прав

[ред. код]
Вікіпетан закликлає не тулити плагіат у Вікіпедію

Це не є обов'язком пересічних вікіпедистів відслідковувати порушення авторських прав на матеріали, розміщені у Вікіпедії. Але якщо Ви помітили таке порушення, Ви, щонайменше, повинні повідомити про це на сторінці обговорення відповідної статті. Інші перевірять Ваші зауваження і, якщо треба, здійснять необхідні кроки з виправлення проблеми. Найбільш корисною інформацією від Вас, в такому випадку, буде URL або інше посилання на те, що Ви вважаєте могло бути джерелом тексту.

Деякі такі повідомлення можуть бути лише фальшивою тривогою. Наприклад, дописувач і був автором тексту, який було опубліковано де-інде, на інших умовах, які не забороняють автору публікацію того ж самого матеріалу у Вікіпедії на умовах GFDL. Також, часто Ви можете знайти в інтернеті текст, який оригінально було взято з Вікіпедії. В обох наведених прикладах було б непогано на сторінці обговорення розмістити відповідне повідомлення, у відповідь на зауваження про авторські права, щоб попередити повторення подібних дискусій для даного матеріалу у майбутньому.

Якщо частина матеріалу, використаного в статті, дійсно порушує авторські права, то такий матеріал повинен бути вилучений і відповідне повідомлення має бути залишене на сторінці обговорення статті, як і посилання на джерело, з якого був взятий матеріал. Якщо пізніше буде отримана згода автора на використання даного матеріалу, то попередній варіант статті може бути відновлений.

Якщо існує підозра, що вся стаття є порушенням авторських прав, то її вміст має бути замінений стандартним повідомленням, яке Ви можете знайти тут, і сторінка заноситься до категорії статей, в яких порушені авторські права. Якщо новий текст написаний не буде, стаття буде вилучена через тиждень після появи попередження.

В надзвичайних випадках, коли дописувач продовжує розміщувати у Вікіпедії матеріал з порушенням авторських прав, після отримання відповідного попередження, для нього може бути заблоковано доступ до редагування статей.

Вимоги до зображень

[ред. код]

Зображення і фотографії, як і тексти, підпадають під законодавство про авторське право. Якщо зображення не були розміщені як громадське надбання, це означає, що хтось володіє авторськими правами на них. Зображення з інтернету повинні бути ліцензовані напряму власником авторських прав, або кимсь, хто має на це право, від його імені. В деяких випадках, зображення і фотографії можуть бути використані на правах принципу «добропорядного користування».

Світлини урядових інстанцій США

[ред. код]

Результати роботи службовців федерального уряду Сполучених Штатів Америки за законодавством належать до суспільного надбання. Але, зважте на те, що федеральний уряд США може володіти авторським правом, яке було приписане іншими. Як загальне правило, зображення, розміщені на сайтах .mil та .gov належать до суспільного надбання, але існує значна кількість винятків. Більшість урядових організацій, які відносяться до компетенції штатів США, не публікують своїх робіт у суспільному надбанні і, насправді, володіють на них авторськими правами. Тому ми радимо завжди перевіряти повідомлення про безпеку і таємницю на таких сайтах.

Уряди за межами США часто захищають авторським правом роботи, виконані їхніми службовцями (наприклад, Crown Copyright у Великій Британії).

Будь-ласка, завжди перевіряйте тип ліцензування матеріалу перед тим, як копіювати його.

Присвоєння тегів авторства

[ред. код]

Сторінкам опису зображень можуть бути присвоєні спеціальні ярлики, які позначають легальний статус зображення, як описано в Вікіпедія:Ліцензування зображень. Список шаблонів з ліцензіями, які використовуються в українській Вікіпедії, розміщено на сторінці Вікіпедія:Шаблони:Авторські права. Ви можете самостійно створити новий шаблон, переклавши українською відповідний шаблон з англійської Вікіпедії. Не забудьте додати його на сторінку Вікіпедія:Шаблони:Авторські права.

Фотографії зірок та відомих особистостей

[ред. код]

Вимоги щодо легального копіювання фотографій окреслені в IMDB, і, головним чином, стосуються саме фотографій зірок та відомих особистостей, але також поширюються на інші зображення.

Фотографії, отримані законним шляхом, зазвичай надходять з трьох різних джерел за згодою:

  1. студій, продюсерів, видавців журналів чи інших засобів масової інформації, якими було зроблено фотографії;
  2. агенцій, які представляють фотографів, котрі зробили фотографії, або безпосередньо самих фотографів (наприклад, фотографів-любителів);
  3. самих зірок чи їхніх законних представників.

Матеріали на умовах добропорядного використання та спеціальні вимоги

[ред. код]

Якщо Ви є власником матеріалів, розміщених у Вікіпедії без вашої згоди

[ред. код]

Якщо ви є власником авторських прав на матеріал, розміщений у Вікіпедії без Вашої згоди, Ви можете вимагати термінового видалення такого матеріалу з Вікіпедії. Для цього достатньо звернутися на сторінку запитів до адміністраторів або до будь-якого з адміністраторів персонально і адміністратори швидко відреагують на Ваше звернення. Очевидно, що в будь-якому випадку, ми потребуватимемо доказів Вашого авторського права.

Див. також

[ред. код]