Вікіпедія:Встановлення шаблонів упорядкування — Вікіпедія

Шаблони впорядкування у Вікіпедії покликані проінформувати читача про наявні в статті проблеми. Дописувачі ж використовують їх як інструмент у співпраці щодо поліпшення статей.

Загальні шаблони вказують на проблеми у статті загалом чи в окремому її розділі. Якщо такий шаблон містить запрошення на сторінку обговорення, то на ній треба обґрунтувати його встановлення. До окремих тверджень застосовуються надрядкові шаблони. Їм рекомендовано надавати перевагу, оскільки вони дозволяють вказати на проблеми в статті без потреби додаткових пояснень на сторінці обговорення.[⇨]

Важливість шаблонів

[ред. код]

Шаблони впорядкування є важливим індикатором для читачів, чи можуть вони довіряти написаному в конкретній статті. Ці шаблони також відносять статті до категорій упорядкування, які дозволяють авторам Вікіпедії виправляти недоліки статей системно.

Водночас, вони є серйозним подразником для автора статті, чи інших дописувачів, які зробили до неї значний внесок, а тому можуть стати джерелом конфлікту. Належно встановлений шаблон допоможе користувачам його уникнути.

Попри важливість цих шаблонів, пам'ятайте: якщо кожна стаття у Вікіпедії ряснітиме такими шаблонами, пересічні читачі втрачатимуть до Вікіпедії довіру. Кінцева задача спільноти Вікіпедії — мати добрі статті, працювати над ними і поліпшувати, а не завішувати їх попередженнями.

Порядок встановлення і зняття

[ред. код]

Загальні шаблони

[ред. код]

Користувач, який встановлює загальні шаблони, повинен чітко пояснити на сторінці обговорення статті суть проблеми, а також вказати на її приклади і прояви в статті. Користувач може й не наводити перелік прикладів, але озвучити натомість зрозумілий критерій для зняття шаблону, який легко перевірити. Інші користувачі Вікіпедії мають отримати чітке уявлення про те, що саме слід виправити, і де.

Шаблон можна зняти, коли озвучені зауваження виправлено.

Загальний шаблон упорядкування, встановлений без аргументації й обґрунтування на сторінці обговорення, не має практичної користі, його дозволено вилучати без обговорення.[1]

Пояснювальний приклад:

Якщо користувач встановлює шаблон {{Нейтральність}}, він має пояснити на сторінці обговорення суть проблеми, її прояви та що він вважав би достатнім для її вирішення. Тобто вказати, що стаття не відповідає якимось конкретним вимогам правила ВП:Нейтральна точка зору, а також пояснити, в чому це проявляється: де в статті проблемна ділянка. Проблемна ділянка може як містити текст, який порушує правило, так і навпаки — мати прогалини, критично необхідні для нейтрального висвітлення теми, — користувач має викласти ці зауваження. Після виправлення озвучених зауважень шаблон можна буде зняти.

Пояснень, прикладів і аргументації не потребують ті шаблони, що не мають запрошення на сторінку обговорення. Вони описують очевидні проблеми, які не потребують уточнень. До прикладу: {{Без джерел}}, {{Без вступу}} тощо.

Надрядкові запити

[ред. код]

Надрядкові шаблони зазвичай не потребують додаткових пояснень на сторінці обговорення статті, оскільки встановлюються безпосередньо біля проблемної ділянки. Вони також зазвичай достатньо інформативні для того, щоб зрозуміти суть проблеми без додаткового спілкування дописувачів. Тому саме цим шаблонам варто надавати перевагу, позначаючи проблеми в статті.

Ці шаблони можна зняти після усунення проблеми.

Якщо ж виникло непорозуміння, дописувачі мають з'ясувати його на сторінці обговорення статті.

Не зловживайте шаблонами

[ред. код]

При встановленні шаблонів упорядкування слід керуватися здоровим глуздом, величиною проблеми та ситуативною доречністю шаблонів щодо основних проблем статті. Обмежтеся мінімально достатньою їхньою кількістю.

Не відмічайте усі проблеми, які ви бачите, — достатньо зазначити основні, найбільш разючі.

Не повторюйте однакові шаблони, якщо можна обійтися загальнішим, який вказуватиме на проблему в цілому розділі або й статті. З іншого боку, не встановлюйте загальний шаблон, якщо проблему можна успішно позначити спеціалізованішими шаблонами.

Пояснювальний приклад:

Якщо абзац у тексті не можна перевірити з наявних джерел, достатньо встановити один надрядковий запит {{джерело}} в кінці абзацу, а не встановлювати такий шаблон на кожне речення чи навіть твердження. Якщо джерел не має цілий розділ, достатньо позначити розділ шаблоном {{розділ без джерел}}, замість встановлення низки надрядкових запитів. Якщо ж стаття не має джерел взагалі, достатньо її всю позначити загальним шаблоном {{без джерел}}. І лише якщо виноски в тексті абзацу вже є, але окремі твердження все ще потребують підтвердження, встановіть надрядкові запити над ними.

Хибне встановлення

[ред. код]

Якщо аргументація на СО виглядає недостатньою, або є підозра, що навіть попри наявне на СО обґрунтування, користувач встановив шаблон упорядкування невиправдано, без достатніх на те підстав, і проблеми в статті немає як такої, це має вирішуватися в звичайному порядку: обговоріть це з ним на СО статті. За потреби, зверніться до відповідного вікіпроєкту, Кнайпи чи адміністраторів.

Регулярне хибне встановлення шаблонів упорядкування, зловживання або бомбардування ними вважається одним з проявів випробування Вікіпедії на міцність, і не толерується.

Безпідставне вилучення шаблонів

[ред. код]

Регулярне вилучення належно встановлених шаблонів також є проявом випробування Вікіпедії на міцність, і має діставати реакцію, аналогічну до хибного встановлення. Шаблон упорядкування має прибиратися тільки після усунення недоліків, на які він вказував.

Див. також

[ред. код]

Примітки

[ред. код]
  1. Загальні шаблони, встановлені до прийняття цієї настанови 15 травня 2021 року, можуть залишатися в статтях протягом року після її затвердження. Якщо за цей час не з'явиться обґрунтування їхньої необхідності на СО, вони можуть бути вилучені.